Millainen koira sinulla on?
tai jos ei ole, minkä rotuisen koiran haluaisit? :)
Minulla on keskikokoinen sekarotuinen uros. Musta pystykorvainen.
Kommentit (17)
Saksanpaimen-mix. Ihanan hölmö idiootti, tosin juuri tänään ei huvittanut nousta kasilta lenkille ja myöhemmin kärsiä pojan "leikistä" pudottaa luuta kivilattialle (teki tahallaan), mutta itse aiheutettu kohmelo pitää kärsiä :D
Koirakamuksi olisi sata ja yksi vaihtoehtoa mielessä, edessä on toisen hankinta, nykyinen kaipaa laumatoveria.
Meillä asuu superkiltti mutta oman arvonsa tunteva skottirouva.
Meillä lapinkoira ja porokoiraseropi. Ihania tyttöjä molemmat <3
Sekarotuinen, 30 kiloinen, 9 -vuotias narttukoira.
Vierailija kirjoitti:
tai jos ei ole, minkä rotuisen koiran haluaisit? :)
Minulla on keskikokoinen sekarotuinen uros. Musta pystykorvainen.
Meillä musta pystykorvainen seropi narttu :) Pentuja? :D Tämä mulla ensimmäinen sekarotuinen, ja aivan mahtava tapaus. Älyttömän kiltti, nopea oppimaan, tottelee niin ettei tartte edes ääntä korottaa jne. Paimenkoiraa löytyy, joten tykkää pitää lauman kasassa, esim. kotona menee sekaisin jos ollaan miehen kanssa eri kerroksissa, käy välillä tarkistaan mitä toinen puuhaa. Noutajaa löytyy myös, eli rakastaa uimista, palloja ja keppejä, ja niitä tykkää noutaa vaikka koko päivän. Helppo saada hoitoon joka kerta, koska kaikki hänestä niin tykkäävät, tottelee myös muita , ja on erittäin miellyttämisen haluinen. Harmi että näistä joutuu aina jossain vaiheessa luopumaan, mutta ikinä en elämä voisi kuvitella ilman koiraa :) <3
Kultsu, beagle, 2 keskikokoista seropia (kaikki yli 8-vuotiaita) ja uunituore pikkuinen jack russell. Asutaan siis isolla maatilalla korvessa, ei haukuteta laumaa kerrostalokaksiossa naapureiden iloksi ;) (ei silti, hiljaista sakkia ovat).
Lempparirotuja minulla on monta, mutta nämä nykyiset kaverit ovat kaikki löytäneet tiensä meille ihan sattumalta (suurin osa aikuisia kodinvaihtajia).
Vierailija kirjoitti:
Brindle Ranskis
Toivottavasti on pitkä kuono ja avoimet sieraimet, eikä sellainen elämänsä tukehtuen viettävä jalostuksen huipputuote... Vihaan kaltaisiasi eläinrääkkääjiä.
Coton de tulear. Ihana rotu. Kiltti eikä hauku turhaan. Eikä lähde karvaa. Vaikka on pieni niin jaksaa pitkiä lenkkejä. Helppo opettaa. Uskollinen kaveri.
Haluaisin tällä hetkellä lyhytkarvaisen ja pienen portugalinpodengon.
Meillä karjalankarhukoira. Nätti, vähän höhlä, kovapäinen mutta hyvin lupaava. 11kk vanha.
Tää ketju vaan lisää mun pentukuumetta:)
Ei ole koiraa, mutta pentukuume vaivaa. Just meille tarjottiin sekarotusta pentua ja pohdin ostanko sen vai en.