Jos lapsellasi ei ole ns turvaverkkoa
eli et saa ikinä lasta yökylään esim mummolaan, kummeille tai yhtään mihinkään niin oletko 18v juomatta yhtään alkoholia?
Kommentit (9)
En ole. Toisaalta en ole koskaan myöskään humalassa.
Olen. Ei ole minulle mikään ongelma!
Käyvät kavereilla yökylässä. Jos joisin, joisin silloin.
No kyllä siinä on yksinhuoltajalla vähän isommat murheet kuin alkoholi tuona aikana.
Ei turvaverkkoa eikä ylimääräistä rahaa kaataa kurkusta alas. Jossain kylässä tms. voin sen tarjotun lasillisen ottaa lastenkin aikana, mutta sitäkin tapahtuu ehkä kerran vuoteen.
Jos käydään perheen kesken vaikka syntymäpäivän kunniaksi ravintolassa syömässä, niin ei minulla ole mitään ongelmaa ottaa lasillista kuohuviiniä. Humalahakuista juomista en harrasta.
Lastenhoitajan saa tarvittaessa myös rahalla. Kun lapset on meillä vähän isompia, aiomme ehdottomasti aina silloin tällöin palkata hoitajan, jotta päästään miehen kanssa vaikka ravintolaan syömään kahdestaan. Esim. Mml:n kautta on mahdollisuus saada ihan "vakihoitaja", josta tulee lapsille tuttu.
Otan kaksi sauna olutta tai siideriä viikossa. Ei viinan menetys, tai humalahakuisuus mutta hetki omaa/huoletonta aikaa tekisi kyllä hyvää. :(
En, otan kotona lapsen aikana sen minkä otan.