Aula emännät vanhusten hoidossa ??
Siis mitä? Nämäkö nostavat saman palkan kuin hoitajat ja askartelemalka aulassa.Ulkoilu vanhusten kanssa ei kuulu heidän työnkuvaansa ,syöttäminen ei kuulu heidän toimenkuvaan eikä mitkään hoidollisen toimenpiteet!näin kuulin kun kävin tänään mummoani laitoksessa katsomassa ! Voi Prkle,kaikkeen niitä rahoja tuhlataan.
Kommentit (8)
Aloitus ja ensimmäinen kommentti ap:n.
Siis mitkä aulaemännät vanhustenhoidossa? Avaa lisää. Mikä heidän oikea nimike ja koulutus on? Entä oikeat työtehtävät?
T. Ihan toisella alalla toimiva "aulaemäntä"
Vierailija kirjoitti:
Siis mitkä aulaemännät vanhustenhoidossa? Avaa lisää. Mikä heidän oikea nimike ja koulutus on? Entä oikeat työtehtävät?
T. Ihan toisella alalla toimiva "aulaemäntä"
Kuulemma entisiä hoitajia jotka syystä tai toisesta eivät hoitotyötä pysty tekemään .Aulaemännän nimellä ovat ja heidän pitäisi huolehtia vanhusten virikkeiden järjestämisestä eli käytännössä vanhukset katsoo kun aula emännät askartelee.
No eikös työnantajan velvoite ole yrittää järjestää ensisijassa juurikin muuta työtä, jos joku on nykyiseen työhönsä työkyvytön? Hyvähän tuo on, että heille jotain löytyy, eivätkä päädy sairaseläkkeelle.
Eikö tuollaista "viriketoimintaa" saata tehdä jotkut vieläkin kouluttautuneemmat vieläkin isommalla palkalla? Sosionomit tms., mitä näitä nyt on? En niin tunne alaa. Ainakin ulkomailla noita on, joiden tehtävänä on erilaiset aktiviteetit: jumppa, pelaaminen, laulupiirit, askartelu, leipominen + tekevät toimistotöitä. Eivät osallistuneet varsinaiseen hoitotyöhön ainakaan siinä vanhainkodissa, jossa itse silloin olin muissa töissä.
Hyvä asiahan tuo virike toiminta periaatteessa on (nyt kun olen päivän tätä miettiny), mutta jos heidät lasketaan henkilöstö mitoitukseen niin se ei kyllä ole oikein.
AP
No se kyllä kuulostaa erikoiselta ja väärältä, jos heidät lasketaan mitoitukseen mukaan. :-( Ihan siis maallikkona kirjoitan kuitenkin vain. Palkkauskin tietysti on tavallaan epäreilu, mutta toisaalta jos heillä ennen on ollut se palkka, ei sitä kai voida alkaa alentaakaan?
Viriketoimintahenkilöstömitoitus
Vs.
Henkilöstömitoitusviriketoiminta
Näihin suoja työpaikkoihin ne valtion/kunnan rahat hupenee.