Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naapurin hienostokakaroille kelpaa vain falafel ja döner kebab!

Vierailija
18.02.2017 |

Mokomat pilalle hemmotellut kakarat olivat meillä tänään kylässä ja nyrpistelivät naamaansa tekemälleni lihakeitolle ja jälkiruokana olleelle vadelmakiisselille. No, ei ole omena kauas puusta pudonnut, ja arvaa kyllä keneltä tuollainen käytös on opittu. Muistan vanhempiensa joskus kehuskelleen ettei heillä kovin usein syödä normaalia suomalaista perusruokaa, vaan heidän keittiössään painopiste on erilaisissa etnisissä herkuissa ja vieraissa ruokakulttuureissa eri puolilta maailmaa. Erityisesti kuulemma suosivat entisen kotiseutunsa ruokakulttuuria.

Mikähän siinä on että joillekin ihmisille kaikki suomalainen tuntuu olevan kovin vastenmielistä - tai vaihtoehtoisesti aivan liian rahvaanomaista? Kaikkea ulkomailta tulevaa ja kaikenlaisia vieraita vaikutteita kyllä sitten arvostetaan senkin edestä. Seurauksena sitten kasvaa lapsia, joille kelpaavat vain sellaiset ruokalajit joilla on ulkomainen nimi, ja mielellään nimessä on vieläpä oltava vähintään kolme aksenttimerkkiä, jotta nämä hienostopennut suostuisivat kyseistä ruokaa edes maistamaan!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maassa muan tavalla tai takasi turkkii tai vuoriin

Vierailija
2/2 |
18.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti asutte Itä-Helsingissä ja muksuilla oli omat rahat mukana. Pistä käymään ostarilla ja käske ostaa teillekin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yksi