Onko puhdistusgeeli liian kuivattavaa?
Minulla pintakuiva epäpuhdas sekaiho, kannattaako edes hellävaraiseksi itseään mainostavaa puhdistusgeeliä ostaa vai mieluummin suosia puhdistusöljyä tai maitomaista /emulsiomaista koostumusta? Ahdistaa.
Kommentit (4)
Niissä on valtavasti eroja. Nyrkkisääntö on se, että mitä ylempänä alkoholi on INCIssä niin sitä kuivattavampi se on.
Kokeile kookosöljyä puhdistukseen! Voit yllättyä! Itselle (pintakuiva sekaiho) se sopi hyvin ja minulla on tukkeumat vähentyneet.
Vuodenaikakin vaikuttaa toisilla paljon.
Talvella käytän maitomaista tai muuta "neutraalia" ja päivälläkin yövoidetta. Kesällä on aivan toisin: kunnon puhdistusgeeliä, yleensä en tarvitse voidetta tai paremminkin en voi käyttää, kaikki hikoituttavat, vaikka kuinka odottaisi ja ottaisi rauhallisesti.
Syksyt ja keväät ovat parasta (lämpö +1 - +12C°), silloin maitomainen tai kevyt geelipuhdistus ja päivä/yövoide.
Kokeile. En usko että on kuivattavaa jos kerran hellävaraiseksi mainostetaan. Ja kasvorasvahan sitten kosteuttaa.