Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuukautiset olleet poissa 6kk, en ole raskaana, onko pelkoa raskaaksi tulemisesta jos jätän miehen kanssa ehkäisyn pois?

Vierailija
07.02.2017 |

Eli ei jostain syystä ole kuulunut kuukautisia kuuteen kuukauteen. Ei sillä, en niitä kaipaakaan, helvetillisen runsaat ja kivuliaat. Raskauden mahdollisuus on täysin pois suljettu, sillä olemme harrastaneet seksiä viimeksi reilusti yli vuosi sitten (pitkä juttu, liittyy miehen kuntoutumiseen onnettomuuden jälkeen) ja muiden kanssa en ole ollut.

Nyt seksi alkaa kuitenkin olemaan taas ajankohtaista joten mietin, miksi turhaan käyttää ehkäisyä, enhän periaatteessa voi tulla raskaaksi ilman munasolun irtoamista?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noh, voihan se seuraava ovulaatio tulla vaikka huomenna. Vaihdevuosi-ikäisille on suositus, että ehkäisyn voi jättää pois, kun ikää on yli 45 vuotta ja kuukautiset olleet vuoden pois.

Vierailija
2/3 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kroppasi koittaa huijata sinut luopumaan ehkäisystä ja sitten pamauttaa munasolut siittiöiden tulilinjalle! Älä mene lankaan! 😳

Eiku tosissaan: et siis tiedä, miksi sinulla ei tule kuukautisia? En itse todellakaan luottaisi pelkkään mutuun, jos lapsi ei ole toivottu. Suosittelen myös hakeutumista tutkimuksiin, ettei vaan kyse ole jostain vakavammasta...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit tulla raskaaksi. Aika riskillä mennään, kun on hankalaa arvioida, ovuloitko vai etkö. Ovulointi voi siis tapahtua vaikket vuotaisikaan. Huolehdi nyt ehkäisystä, jos vauva ei ole ajankohtainen/haluttu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän