Helsingin kaupunki ei määrää Diane Novaa kuin max. puoleksi vuodeksi?
Olen pattitilanteessa. Olen syönyt Diane Novaa (cypretyliä) n. puoli vuotta akneen tk lääkärin määräämänä. Akne lähti ja pillerit ovat muutenkin sopineet hyvin, ei ole vaikuttanut mielialaani tms. Ehkäisyyn en näitä tarvitse, seurustelen naisen kanssa. Pillereitä on enää yksi laatta jäljellä joten soitin tk:hon josta sanoivat että Helsingin kaupunki ei määrää kyseistä lääkettä kuin max. puoleksi vuodeksi?? Onko joku muu kuullut tällaisesta? Pelkään jo valmiiksi pahasti puhkeavaa aknea kun lopetan pillerit. 3kk antibioottikuuriin minulla olisi resepti, mutta tuntuu tyhmältä syödä se, koska kaikki kokemukset ovat olleet sitä että akne palaa heti kun kuuri loppuu, ja lisäksi on kova rasite keholle :(
Kommentit (19)
No sitten joku toinen lääke? Minulla on Stefaminelle (akneen myös ja samalla ehkäisyyn).
Vierailija kirjoitti:
Minä sain juuri yksityiseltä cypretylreseptin kolmanneksi vuodeksi, ei ole edes aknea, mutta määräsivät sen silti aikoinaan aknen hoitoon, jotta saisin korvaukset.
Ilmeisesti Diane Nova on suuren hormoonipitoisuuden (isommat tulppariskit yms) vuoksi vedetty pois kokonaan markkinoilta joissain Euroopan maissa joten siksi Helsingin kaupungilla tämä puolen vuoden linjaus. Olen silti valmis syömään kys. lääkettä jatkossakin koska en kestä sitä aknehelvettiä. :( Voinko helsingissä asuvana varata lääkäriaikaa esim. espoon/vantaan tk:hon jos sielä kirjottaisivat uuden reseptin?
Vierailija kirjoitti:
No sitten joku toinen lääke? Minulla on Stefaminelle (akneen myös ja samalla ehkäisyyn).
Harmittaa alkaa kokeilemaan uusia lääkkeitä ja saada keho sekaisin ja ehkä kaupan päälle vielä mielialanvaihtelut ym kun tää Diane Nova on toiminut täydellisesti, ei mitään valitettavaa. Ap
Jahas :D ja mä olen syönyt Diane Novaa kohta 6 vuotta..
Mä söin Diane Novaa vuosina 2000-2004 ja sitten jatkoin raskauden jälkeen 2005-2006. Lopetin kun pohkeissa alkoi tulla veritulpan ensioireita ja suvussa taipumusta tukoksiin, mm. veli sai keuhkoveritulpan 28 vuotiaana ja äidillä ollut koko elämän tukoksia (ei alkoholia tai tupakkaa käytä kukaan). Jo silloin neuvolassa sanoivat, että Diane Novaa aletaan määräämään enää harvemmin juuri kohonneen veritulppariskin takia.
Pelkäsin aknen puhkeamista minäkin kun alunperin akneen ne sain, mutta ei tullut akne takaisin. Itse asiassa, syy akneen löytyi kosmetiikasta, olen yliherkkä jollekin säilöntäaineelle ja parafeeneille. Edelleenkään en voi käyttää Garnierin, Lorealin, Nivean tai minkään muunkaan marketissa myytävän halpismerkin aineita. Myös meikit meni uusiksi, en voi käyttää mitään marketin meikkivoiteita, niissä on metallihiukkasia jotka tukkii ihohuokoset ja myös samoja säilöntäaineita. Meikkivoiteena on Clarins.
Nyxiä kokeilin, tulee heti finnejä.
Nyt käytän kohtuuhintaista La Roche Posayn tuotesarjaa, sitä herkän ihon kasvovettä ja puhdistusvaahtoa. Sehän lienee Lorealin tuottama sarja (jos muistan oikein..) mutta siinä ei ole käytetty samoja säilöntäaineita kuin Lorkun tuotteissa. Kasvovoiteena käytän Vichyn Dermablendin epäpuhtaan ihon geelivoidetta päivällä, sekä yöllä luomuarganöljyä (olikohan Bioteekin).
Ei tule finnejä kun menkkojen aikaan. Lisäksi olen puhdistanut ravinnosta pois liiat sokerit ja suolan, sekä lisä- ja säilöntäaineet ja makeutusaineet. Juon paljon vettä. Vaihdoin luomukahviin.
Iho pysyy kuosissa kun muuttaa elämäntapoja, akne yli 30 vuotiaalla on usein merkki elimistön kemiallisesta epätasapainosta, rasitatte sitä tod.näk. jollain ja se reagoi aknena.
Kaveri käyttää Dermalogicaa, sillä sai aknen pois. Mulle se on liian kallis ja vaatii jatkuvan käytön eikä saa livetä hoito-ohjeista taikka sämplätä muiden merkkien kanssa.
t. Kosmetologi
Ap mene yksityiselle ja pyydä resepti.Voithan sanoa että haluat hoitaa ehkäsyn&aknen samalla kertaa, ei luulisi olevan ongelma.
Mä söin nuorempana useamman vuoden Diane Novaa aknen takia. Se sopi mulle hyvin, mutta halusin kuitenkin kokeilla jotain vähän "miedompaa", mistä alkoi hirveä pillereiden vaihtorumba. Mikään ei oikein ollut hyvä ja suurimpana onglemana oli ihon kunnon lisäksi kierron epäsäännöllisyys, vuoto tuli ihan miten sattuu, joskus osui taukoviikolle, mutta useinmiten ei. Pyysin lopulta YTHS:ltä vaihtoa takaisin Diane Novaan, mutta eivät suostuneet määräämään. Ei kuulemma saa kuin tilapäisesti aknen hoitoon eikä mulla ollut tuolloin aknea.
Menin sitten muun vaivan takia yksityiselle gynekologille ja mainitsin tuosta pilleriasiasta. Hän sanoi, että voi kirjoittaa mulle DN reseptin ja laittoi vielä sairauden hoitoon niin sain korvaukset. Liekö sitten lääkärillä kyseisen firman osakkeita vai mitä, mutta tosiaan käytännöt vaihtelee :D
Pystynkö menemään Espoon/vantaan tk:hon kun yksityiseen ei tällä hetkellä ole varaa? Ap
Nytkö sitä ei enää saa. Valitin tuosta joskus vuonna 2008 kun jalat puutui tunnottomaksi nukkuessa. Olin syönyt kymmenisen vuotta Diane Novaa. Kysyin voisiko johtua tuosta niin lääkäri oli tiukasti sitä mieltä että ei siitä mitään tule, mutta vaihtoi kuitenkin pillerit "kun olet niin pitkään syönyt". Ihme kun ei voi myöntää selvää asiaa.
Vierailija kirjoitti:
Nytkö sitä ei enää saa. Valitin tuosta joskus vuonna 2008 kun jalat puutui tunnottomaksi nukkuessa. Olin syönyt kymmenisen vuotta Diane Novaa. Kysyin voisiko johtua tuosta niin lääkäri oli tiukasti sitä mieltä että ei siitä mitään tule, mutta vaihtoi kuitenkin pillerit "kun olet niin pitkään syönyt". Ihme kun ei voi myöntää selvää asiaa.
Ilmeisesti ei saa, en kyllä ymmärrä tuota puolen vuoden määräystä ehkäisyyn tai akneen.. mitä järkeä laittaa kroppaan puoli vuotta hormoneja jonka jälkeen lopettaa kokonaan tai vaihtaa ( se laittaa uudestaan kropan sekaisin)
Ranska kielsi Diane Nova pillerit kuolemantapausten vuoksi
Mene yksityiselle. Mä söin Diane Novaa vuosia vaikka oksensin aina kun aloitin uuden laatan ja olo oli usein huono. Mutta koska se paransi ihoni täydellisesti, olin valmis kärsimään. Söin sitten myös muita miedompia e-pillereitä, mutta ne taas eivät tehonneet toivotulla tavalla, aiheuttivat vaan sivuoireita.
Vierailija kirjoitti:
Pystynkö menemään Espoon/vantaan tk:hon kun yksityiseen ei tällä hetkellä ole varaa? Ap
Ei ne ota sua sinne, niillä on tarpeeksi tekemistä omien kuntalaistensa kanssa. Ne sanoo että mee omalle terveysasemallesi.
Mä söin sitä Diane Novan halvempaa versiota 6 vuotta. Itselläni ei ollu aknea, mutta pillereiden lopettamisen jälkeen naama räjähti! Aknehelvettiä ja sen jälkimaininkeja on tässä nyt ollut pari vuotta ja voi helvetti jos olisin tiennyt tämän aiemmim, en olisi IKINÄ suostunut syömään kyseistä lääkettä!
Söin diane novaa liki 10 vuotta. Akne oli aina yhtä paha. Lapsi paransi aknen. Onneksi en saanut tulppia.
Kertoo mielestäni paljon siitä kuinka ikävä sairaus akne on, että sen takia ja siltä välttyäkseen ollaan valmiita vetämään tuollaisia lääkkeitä kaikkine mahdollisine haittavaikutuksineen. Akne eristää ja tuhoaa itsetunnon.
Minä aloitin Diane Novan (myöhemmin Cypretyl) käytön 16-vuotiaana aknen hoitoon. Kuuden vuoden ja pitkän jahkailun jälkeen lopetin ja pelkäsin aknen palaavan. Niin siinä sitten kävikin ja edelleen seitsemän vuotta myöhemmin kärsin aknesta. Enää en kuitenkaan aloittaisi hormoniehkäisyä uudelleen, se keino on koettu ja kokeiltu.
Minä sain juuri yksityiseltä cypretylreseptin kolmanneksi vuodeksi, ei ole edes aknea, mutta määräsivät sen silti aikoinaan aknen hoitoon, jotta saisin korvaukset.