Jos matkustaa lentokoneella, voiko uudelleensuljettava pussi olla muu kuin Minigrip?
Kommentit (12)
Tottakai. Osta mieluummin Amergrip, se on kotimainen.
Myös täysin kirkas kosmetiikkalaukku on ok, kunhan koko oikea.
En arvosta erään vastaajan toimintaa. Hankaloittaa liikkumista.
Jossain ulkomailla minulla oli litran läpinäkyvä pussi, jossa oli vetoketju. Siinä luki selvästi englanniksi, että se on 1 litran pussi ja nimenomaan tarkoitettu lentokoneeseen. Ei kelvannut. Onneksi tiukka tarkastajatäti otti sitten itse ne tavarat sieltä minun pussista ja laittoi ne toiseen minigrip-tyyppiseen pussiin. Sitten olivat kaikki tyytyväisiä.
Mun tavaroita ei koskaan minnekään pussiin ole laitettu. Sanottu vaan että okei.
- 1
Voi, minulla on käytössä läpinäkyvä toilettilaukku vetoketjulla. Lennän n. joka toinen viikko.
Lentokentältäkin saa niitä pusseja, eikä niissä lue mitään.
Joo, ainakin Hki-Vantaalla on niitä pusseja ennen turvatarkastusta.
Kerran unohtui sulkea se pussi, niin johan portit alkoi huutamaan.
En oo missään nähny, että pitäis olla Minigripin pussi. Läpinäkyvä kuitenkin pitää olla. Kerran nähny, kun värillinen (vaikkakin läpinäkyvä) pussi ei kelvannu, virkailijat anto uuden pussin johon tän matkailijan piti tuotteet siirtää.
Vierailija kirjoitti:
Mun tavaroita ei koskaan minnekään pussiin ole laitettu. Sanottu vaan että okei.
- 1
Kiireessä ollut pakko. Muutama sun kaltainen samaan jonoon saattaa myöhästyttää jonkun työmatkalaisen jatkolennolta. Että viitsitkö vaivautua?
(Läheisellä joskus ollut 80 lentopäivää vuodessa.)
Yhdysvalloissa kukaan ei lennä kun ei kaupasta löydy minigrip-pusseja, zip lock ei taatusti kelpaa...
mulla on läpinäkyvä toilettilaukku, ihan tavallinen eikä varmaan edes tarkalleen litran vetoinen, mutta suunnilleen. Ei ole missään päin maailmaa tullut ongelmia. Lennän työmatkoja vähintään kerran kuukaudessa.
OT: mulla ei ikinä oo minkäänlaista pussia niille nesteille ym. Sanon vaan että ai joo se pussi unohtui (=narraan) ja laitan kamat paljaaltaan siihen koppaan.