Outo oireilu
En ole ollut aiemmin raskaana, joten en tiedä miltä oirehdinta oikeasti tuntuu. Noin kuukauden aikana minulle on kuitenkin ilmaantunut hyvinkin raskauteen viittaavia tuntemuksia - selkäkipu, päänsärky, jatkuva väsymys, mieliteot, vatsan ja kylkien hetkelliset kramppituntemukset, rintojen arkuus (ei kuitenkaan samanlainen kuin menkkojen aikaan).. ennen kaikkea epäilykseni herättää se, että olen alkanut epähuomiossa silittelemään vatsanseutuani ja ajattelemaan tahattomasti, että minusta saattaisi tulla äiti.
Oireiden aukottomuudessa on mutta. Eilen minulla alkoi menkat mormaaliin tapaan - heti alkuun ärhäkkänä, mutta ihme kyllä eivät tavanomaisen kivuliaina. Lisäksi kuukautiset ehtivät olla reilun viikon myöhässä.
Olen kärsinyt aivan armottomasta vauvakuumeesta reilun vuoden, ja olenkin itse epäillyt että oireeni ovat "kuviteltuja", mielen tuotetta.
Voisiko kuitenkin olla mahdollista, että olisin raskaana? Uskallanko tarttua raskaustestiin, ja osaako testi näyttää oikeaa kuukautisista huolimatta?
Itsekin on tullut luultua monet kymmenet kerrat, että oon raskaana kun on muka niin sellaisia oireita.. Mutta kaikki on ollutkin vaan kuvitelmaa..
On kuitenkin mahdollista olla raskaana, vaikka se vuoto tulisikin.