Tehdäänkö tekniikkamyymälöissä osamaksusopimuksia jos ei ole luottokorttia?
Olen osa-aikatöissä ja luottotiedot on kunnossa. Vituttaa kun koettaa ostaa osamaksulla netissä niin järjestelmä ei aina hyväksy sitä. Parin päivän päästä taas hyväksyy. Ylipäänsä: missä liikkeissä tehdään osamaksusopimuksia tavan ihmisille?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Miksi et säästä ja osta sitten? Luotto vie sinut tuhoon
Kiire saada uusi.
Ei siellä mitään luottokorttia ole koskaan kysytty.
Tuossa että nettimaksuissa ei aina osamaksu onnistu, voi olla kyse monesta asiasta. Esim. voi olla niin että on tilapäinen tietoliikennehäiriö yhteyksissä palveluun, mistä nettikauppa tarkistaa luottokelpoisuuden henkilötunnuksen perusteella. Jos se ei pysty sitä tarkistamaan, kauppa estää luotolliset ostotavat.
Toinen juttu on, että osalla kaupoista on rajoituksia siinä kuinka isoja ostoksia ne suostuvat myymään luotolla. Joskus olen törmännyt sellaiseen että ilman että kaupan sivuilla oli mitään ilmoituksia rajasta, yli 300 euron ostos meni automaattisesti postiennakolla heti maksettavaksi, kun taas pienemmät sai laskulla tai osamaksuna myös.
Pärjäät ilmankin kunnes on varaa ostaa uusi
Vierailija kirjoitti:
Miksi et säästä ja osta sitten? Luotto vie sinut tuhoon
Eikä vie, kunhan niitä luottoja ei ota niin paljoa ettei pysty lyhentämään. Ei ole mulle ainakaan tuhoa vielä tullut, eikä mitään ongelmiakaan, vaikka yli nelikymppiseksi on eletty ostellen luotolla niin matkoja, kodinkoneita kuin autojakin ;)
Hanki luottokortti, sitä ne myymälöiden rahoituksetkin nykyään on,'kalliimpia vain.
Perinteistä, viime vuosituhannen osamaksua, jossa kauppias myöntää maksuaikaa ei taida saada mistään.
Kauppiailla ja luottolaitoksilla on eri tasoja nuorille ja vanhoille sekä niille, joilla on merkintöjä. Jotkut saattaa vaatia panttimaksun ennen sopimusta jne.
Joskus oli maksulaitteessa vikaa ja oli pakko ottaa luotto niin piti perustaa nimellisesti tili maksua varten.
Miksi et säästä ja osta sitten? Luotto vie sinut tuhoon