Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kertokaa ulkomailla asuvat ja muutkin, minkälaisena suomalaisia pidetään?

Vierailija
14.03.2006 |

Varsinkin negatiivisia puolia (esim alkoholin käyttö) mutta tottakai jos kehutaan niin kertokaa niistäkin! Kiinnostaa kovasti!



Olen kuullut yhdeltä ulkomaalaiselta ystävältäni, että tämän kotimaassaan monet luulevat suurinpiirtein että melkein kaikki suomalaiset ovat lihavia ja isonenäisiä.. Mutta taas hyvänä se, että Suomi on niin siisti maa ja saa puhdasta vettä.



Lisää!

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lisäys: onko esim presidentillämme Tarja Halosella mikä vaikutus " Suomen ja suomalaisten imagoon?"



Huom! Älkää ottako tätä kyselyä vakavasti, ihan mielenkiinnosta kyselen, mitä meistä ajatellaan. :)



Ap

Vierailija
2/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten eipa olla paljon kommentoitu.

Asun jenkkilassa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heidän tietonsa Suomesta ovat usein sitä luokkaa, että täällä on kylmä ja talvella pimeää. Ilmaista yliopistoa arvostetaan toki kovasti. Joku saattaa tietää esim. joulupukin tai sen, että suomalaiset tekevät paljon itsemurhia. Lapista ja puhtaasta luonnosta tietää myös moni.



Vietettyään täällä aikaa he usein sanovat, että suomalaiset nuoret juovat paljon ja ovat humalassa aivan erilaisia kuin selvin päin. Moni on sanonut, ettei pääse oikein mihinkään mukaan, mutta sitten jos kerran lähtee kännäämään muitten mukana, niin suhtautuminen muuttuu avoimemmaksi.



Niin, ja kerran joku totesi, että suomalaiset ovat aivan äärimmäisen kiinnostuneita siitä, mitä muut heistä ajattelevat :)

Vierailija
4/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja on ollu ihan yllättyneitä että on niitä tummatukkaisiakin.

Sitten suomalaiset on tunnettuja alkoholin kulutuksesta ja siitä vitsaillaan täällä paljon.

Ja usein kuvitellaan että suomalaiset on viileitä ja etäisiä skandeja.

Jotkut pöljät amerikkalaiset kuvittelee, että täällä on jääkarhuja ja pingviinejä.

Vierailija
5/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sitten jos tiedetään, ne " tiedot" on aika puutteellisia ja noita yleisiä stereotypioita, tyyliin " Suomessa on aina kylmä" .

Vierailija
6/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaisella musiikilla on faneja ympäriinsä ja he usein tietävät Suomesta aika paljon

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomalaisista ihmisistä en ole kuullut muuta kommenttia kuin että me juomme paljon.



nro 7

Vierailija
8/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luullaan etta kaikki suomalaiset ovat blondeja. Ollaan hiljaisia ja ujoja.

Kovia juomaan viinaa ja Suomessa on aina kylma ja pimea.



Aikoinaan Suomen luultiin olevan myos kommunisti maa ja ihmeteltiin miten olen paassyt pois sielta.

Asun jenkeissa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin täällä Keski-Euroopassa siitä on ollut paljon juttua, miten hyvä koulusysteemi Suomessa on.

Vierailija
10/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai yleensä elämä oman osavaltion ulkopuolella. Hassuin kommentti oli kait, että suomalaiset varmaan pitävät jotain villejä seksiorgioita saunoissa, koska siis miehet ja naiset saunovat yhdessä ja alastikikin vielä ;) Ja tuota jenkkilän isoissa kaupungeissa on tälläisia sauna-massage -clubeja, joilla ei taida olla muuta tekemistä suomalaisen saunan kanssa kuin niukka pukeutuminen :o

Suomalaiset taitavat olla ainoa tapaamani kansa, jota suorastaan ylenpalttisesti kiinnostaa mitä muut meistä ajattelevat, huono itsetunto!?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taytyy olla lesbo tai homo jos menee alasti saunaan oman sukupuolen kanssa.

Vaikka kuinka selittaisi etta sauna ja seksuaali ovat eri juttu, niin ei se mene perille.

Syyna on tietenkin etta mita jenkeissa kutsutaan sauna on usein massage parlour, seksia vaan, ei mitaan tekemista oikean saunan kanssa.

Vierailija
12/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulta myos kysytaan aina etta onko suomessa kauhean kylma ja

paistaako siella koskaan aurinko. Tama kokemus minulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taalla Etela-Euroopassa telkussa pyorii mainos, jossa tiedemiehet ottavat kiinni metsassa juoksevan suomalaisen. Sitten kommentoivat tahan tyyliin: sen nakee upeasta hammasrivistosta, etta tama on erinomainen suomalaisheimon yksilo. Purukumi mainos kai;-)

Vierailija
14/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ylipäätään heidän mielestään suomalaiset ryyppää (ja minunkin mielestä, katsoo vain ihmisten ostoskoreja perjantai-iltasin...). Suomalaiset on hiljasia ja ujoja. Puhuvat norjaa (=eli ruotsia) omalla aksentillaan.

Suomalaista koulusysteemiä ihaillaan, Suomessa kuulemma opitaan maailman nopeiten lukemaan. En ihmettele, Suomessahan on kaikilla opettajilla yliopistokoulutus, toisin kuin täällä.

Täällä pohjosessa missä on yhteinen raja Suomen kanssa, ei ole mitään luuloja suomalaisista vaan tietoja.

Suomen liha on hyvänlaatuista ja paljon halvempaa, sitä haetaan Suomen puolelta. Samoin autonkorjaus ja tupakka on ainakin halvempaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja haluaisin asiasta paremmin tietavia vastaamaan, mista ihmeesta noi Pekka Toivanen vitsit ovat lahteneet? Sitten muistan kun jengi puhui suomalaisista tvspektaakkeleista: Seitsemasta veljeksesta, ja muusta " ryypataan ja naidaan ristiin" jutuista. Norjan TV oli ostanut nipun suomalaisia ohjelmia ja Turkan aikaan se oli aika ankeaa katsottavaa. Ainoa suomalainen johon tormasin kaupungilla istui muuten pyoratuolissa kannissa ja huusi perkeletta ja muita kumppaneitaan. Oli kai juonnut jalkansa alta. Silti ihan hyvina tyyppeina suomalaisnaisia pitivat.

Vierailija
16/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Positiivisia asioita sitten: sisu, ahkeruus, muumimaailma ja kylpylät :)

Ja kahdessa maassa asuttu.

Ja presidentistämme olen kuullut pelkästään positiivista täällä ulkomailla!

Vierailija
17/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun Keski-Euroopassa ja työskentelen kansainvälisessä yrityksessä, meiltä löytyy montaa eri kansalaisuutta. Ainakin nämä väittämät olen kuullut moneen kertaan:



* tottahan sinä puhut venäjää, koska olet kerran Suomesta! (??)



* suomalaiset ovat ujoja eivätkä osaa puhua kevyitä. Kun suomalaiselle sanoo " how are you" tämä alkaa kertoa henkilökohtaisia asioita omasta elämästään!! Ja se taas on puistatus monelle ulkomaalaiselle. Oikea vastaus olisi " I' m ok" tai " Not too bad, thanks."



* suomalaiset ovat töykeitä. No tämä johtuu siitä kun se please aina tuppaa unohtumaan muuten oikein sanotusta englanninkielisestä lauseesta; itsellänikin 8 vuoden ulkomailla asutun vuoden jälkeen tämä särähtää korvaan, kun kuulee suomalaisen vaikka tilaavan jotain baarissa, mutta ei sano please. Erittäin epäkohteliasta.



* suomalaiset ovat kaikki vaaleita. Juu, ja osa purkista ;o)



* kaikilla suomalaisilla on nokian kännykkä.



* Suomessa on AINA kylmä - valtava yllätys kun kertoo, että meillä on kyllä lämmitys joka talossa...!



Sitten on tuo meille rakas sauna. Se on aivan utopiaa näille. Suurin osa luulee, että saunassa harrastetaan suurin piirtein koko kylän tai kaveripiirin voimin orgioita.



Sen sijaan suomalaisten viinanjuonnista en yllättävää kyllä ole kuullut mitään! Kyllä se on englantilaiset ja irlantilaiset, jotka juovat!

Vierailija
18/18 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


" Suomalaiset taitavat olla ainoa tapaamani kansa, jota suorastaan ylenpalttisesti kiinnostaa mitä muut meistä ajattelevat, huono itsetunto!?"

Ei pidä paikkaansa. Irlantilaiset haluavat aina tietää mitä heistä ja heidän maastaan ajatellaan. En usko, että kyseessä olis huono itsetunto, ennemminkin hyvä kansallinen itsetunto! :-)