Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä lukion jälkeen

Vierailija
27.12.2016 |

Hei, en löytänyt kuinka pian pystyy kirjoitusten jälkeen saamaan työkkäristä korvausta jos en löydä töitä yrityksestä huolimatta.
Toinen mitä mietin eli olenko milloin saava esim tukia työllistymiseen jotka maksetaan työnantajalle.
Sen ymmärsin kyllä jotta täytyy hakea koulupaikkaa alle 25v

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höh eikö ole kokemukseen pohjautuvaa tietoa?

Asun poikaystävän asunnossa ja olisi tarpeen saada rahaa millä pystyy elämään.

Vierailija
2/4 |
27.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi varmaankin kannattanut otsikkoon laittaa, että asun poikaystävän asunnossa ilmaiseksi kohta sillä rahaa ei ole kunhan kirjoitukset ohi lukiosta.

Sille olisi ainakin tullut vastauksia jotta ei niin voi tehdä.. mutta millä minä sit elän kun täällä ei töitäkään ole nuorille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuoret (alle 25) saavat työmarkkinatukea 2. asteen jälkeen, jos eivät saa koulutuspaikkaa haettuaan sitä "riittävän aktiivisesti" (väh. 2 paikkaa, ja pääsykokeissa pitää käydä).

Kelan sivuilta tai toimistosta kannattaa tutkia, tai jos on vielä lukiossa, niin kysyä opolta.

Ainakin meille selostettiin abivuonna perusteellisesti, mitä tukia voi saada, jos ei lukion jälkeen löydä opiskelupaikkaa tai töitä.

Vierailija
4/4 |
27.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä opo on erittäin nihkeä näihin työjuttuihin ja muutenkin outo eikä oikein neuvo kuin tiettyjä hyviä oppilaita.

käyn erikoislukiota jossa oletetaan kaikkien jatkavan tiettyyn suuntaan enkä itse aio sinne jatkaa.

pitää varmaan varata aika te palveluun

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan yhdeksän