Parhaat konstinne todella likaisen uunin puhdistukseen?
Vuokraamani asunnon uuni on järkyttävässä kunnossa. Olen kokeillut puhdistaa useaan kertaan voimakkaalla uuninpuhdistusaineella, niin että aine on vaikuttanut jopa vuorokauden. Olen käyttänyt saippuavillaa, raaputtanut sokeripalalla, puhdistanut ruokasoodaseoksella ja jopa varovaisesti raaputtanut keraamisen lieden puhdistajalla. Uuni ei ole puhdistunut käytännössä yhtään ja raaputtamalla sain vain naarmuja aikaiseksi. Onko kenelläkään mitään vinkkiä, jota voisin vielä yrittää? Uskallankohan kokeilla puhdistamiseen taikasientä vai onko uuni sen jälkeen pilalla?
Kommentit (15)
Kuulostaa toivottomalta. Tuskin voit sitä millään pesemisellä ainakaan enempää pilata kuin oli jo ennen pesua.
Ei se sitten kyllä lähde millään.
Mikä siinä on niin likainen? Lasi, uuniosa?
Jos hankaat taikasienellä, niin menee pinnat rikki helposti. En kyllä tiedä miten se vaikuttaa uunin toimintaan.
Konetiskiainetabletti tuli vielä mieleen. Entäs jos murskaisit sellaisen pieneen määrään vettä (tahnamaiseksi) ja levittäisit pienelle alueella, annat vaikuttaa ja lopulta hankaat hankaussienellä?
Kokeile pienelle alueelle, koska en tiiä voiko edes toimia.
Pohjassa on todella itsepintainen läntti ja seinät ovat ne murheenkryyni. Lasin olen tosiaan onneksi saanut kirkkaaksi. Kokeilen ehdottomasti höyryttämistä ja tuota konetiskiainetta. Miten etikalla puhdistetaan, pyyhinkö vain? Kiitos vinkeistä! Ap
Annoitko myös soodan vaikuttaa tarpeeksi kauan? Vuorokauden vaikka, voi olla kauemminkin. Ja sitä soodaa tarpeeksi. Itse tein niin että kastelin seinät ja laitoin uunin pohjalle hiukan kuumaa vettä ja sitten heittelin noin 2-3 dl soodaa ympäri uunia. Pohja oli soodatahnan peitossa. Sitten jätin kahdeksi päiväksi hautumaan.
Uuninpuhdistusainetta kokeilin tuota ennen pitkällä vaikutusajalla, mutta ei tehnyt mitään.
Polta enimmät pois laittamalla uuni kuumenemaan täysille. Jos ei puhdistu, pyydä vaihtamaan uuni. Yli 10 v vanhan moni vuokranantaja vaihtaa. Ilmoita heti että uuni näyttää toivottomalta, jottei se mene sinun aiheuttamaksi viaksi ja kustannuksellasi vaihtoon.
Uskaltaisko siihen kokeilla kodin putkimiestä? Lipeää kai niissä varsinaisissa uuninpuhdistusaineissakin on, mutta vähän laimeampana liuoksena.
Ilmoita tosiaan vuokranantajalle tilanteesta, ettei käy niin, että uunin kuntoa pidetäänkin jossain vaiheessa sinun aiheuttamanasi.
Pyrolyysi.
Tuota ap:n uunia ei enää millään saa puhtaaksi.
Googlaa etikka-asiaa, sitä voi äyttää monella tavalla, mutta itse laittaisin veteen (suhde?) ja pyyhkisin.
Vierailija kirjoitti:
Uskaltaisko siihen kokeilla kodin putkimiestä? Lipeää kai niissä varsinaisissa uuninpuhdistusaineissakin on, mutta vähän laimeampana liuoksena.
Itse en laittaisi. Se on liuotin, eikä uuni ole ap.n oma.
Höyrypesusi, patapata tai ihmesieni ja fairyä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Uskaltaisko siihen kokeilla kodin putkimiestä? Lipeää kai niissä varsinaisissa uuninpuhdistusaineissakin on, mutta vähän laimeampana liuoksena.
Itse en laittaisi. Se on liuotin, eikä uuni ole ap.n oma.
Joskus puhdistin pinttyneen uunipellin juurikin natriumhydroksidirakeiden avulla. Hyvin lähti palaneet rasvat, joita ei millään tavallisella pesuaineella saanut irti. Kysyisin kuitenkin uunin omistajalta ennakkoon.
Oletko kokeillut höyryttämistä? Kiehuvaa vettä astiaan ja uuni lämpiämään. Mikrohan kannattaa puhdistaa näin.