Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En jaksa enää tutustua yhteenkään kaverin uuteen mieheen!

Vierailija
27.11.2016 |

Mulla on ystävä joka vaihtaa miestään parin vuoden välein, ja nyt ystävyytemme aikana taitaa olla kuudes mies menossa. Jokainen suhdee alkaa täsmälleen samalla kaavalla ja jokainen suhde on yhtä riipaiseva, ensin on epärealistinen alkuhuuma täysin yltiöromanttisine kuvioineen, tyyliin mies ajaa tän työpaikalle kukkapuskan kanssa, kuin Richard Gere Pretty Womanissa ajoi Julian luo loppukohtauksessa.
Käyvät lomamatkoilla luksuskohteissa ja ovat heti suinpäin suhteessa.
Pahinta tässä on oikeastaan se, että joudun tahtomattani sotkeutumaan näihin kuvioihin. Ne pienet hetket kun kaveri on sinkku, tavatessamme sen ainoa päämäärä on löytää mies. Tinder savuaa ja kaveri on koko ajan kännykällään ja esim. juuri kun oltiin yhdessä yökerho/hotellissa tyttöjen iltaa viettämässä, kävi välissä panemassa jotain äijää meidän huoneessa ja kertoi siitä sitten aamulla ohimennen mainiten.

Ja kun kaverilla on sitten kamala hinku esitellä uusin miehensä somessa, ensin alkaa vihjailu (yleensä n.1kk erottuaan edellisestä) stauksissa ja sitten tekstailut mulle miten "nyt vedän matalalla profiililla kerrankin" mutta ei mene kun pari päivää, kun Facebook on täynnä näitä: VOI MUA ONNENTYTTÖÄ, MIEHENI PUDOTTI HELIKOPTERISTA MILJOONA RUUSUA MUN PIHAMAALLE!
Ja sitä jatkuu muutama kuukausi, sitten se muuttaa yhteen miehen kanssa ja eroaa alle kahden vuoden, yksi pika-avioliitto tällä kesti vuoden menivät naimisiin vuoden suhteen jälkeen.
Mä olen itse jo niin väsynyt tutustumaan enää yhteenkään jätkään, suhtaudun jopa vihamielisesti uuteen mieheen, enkä enää jaksa tykätä statuksista tai kuvista, joissa esittelee uutta onneaan.
Mä en jaksa olla kaverin puolesta enää onnellinen, sillä kolme edellistä eroa on suurinpiirtein käräjillä ollut ja on tehty jotain hemmetin eroriittejä missä eksän kuvat poltetaan, olen ollut erotuomarina kaverille ja tän miehelle, ollut olkapäänä ja käynyt siivoamassa sen kämppää kun ei pysty itkukriisiltään tekemään muuta kun nukkumaan.
Kaveri onmyös mun Facebookin kautta stalkannut eksiään ja olen sitten poistanut ne äijät kavereistani, ettei tarvitse raportoida kaverille mitä sen miehet duunaa. On tuntunut, että mut imaistaan sen ihmissuhdedraamaan mukaan enkä jaksa käyttää energioitani sen miesasioiden pohtimiseen.
Tuntuu, etten jaksa enää yhtään tällaista käytöstä kaverilta ja olen nyt päättänyt, että tämä kk sitten alkanut uusin äijä saa jäädä näkemättä.
Jokainen ero on päättynyt siihen kun miehessä on jotain vikaa, muka, vaikka alan olla vakuuttunut siitä että mun kaverilla on joku epävakaa persoonallisuushäiriö.
Mielipiteitä, olenko paska ystävä, kun en jaksa enää kaverin touhuja?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän ei ole terve.

Vierailija
2/4 |
30.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse päädyin saman tapaisessa tilanteessa sanomaan, etten halua kuulla sanaakaan yhdestäkään miehestä, ennen kuin puoli vuotta on seurusteltu. Suoraan sanottuna siinä vaiheessa oli ihan sama vaikka olisi mennyt välit poikki kyseiseen kaveriin, olin niin kyllästynyt hänen showhunsa. Kyllä hän senkin jälkeen yritti tuoda miesjuttujansa julki, mutta totesin että minähän sanoin etten ole kiinnostunut.

Ja nyt jos joku argumentoi että tosiystävä aina kuuntelee, niin en minä sentään kaikkia seksielämän yksityisasioita tahdo kuulla. Jotkut rajat pitää olla, jessus. Emme, yllättäen, ole enää tekemisissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jostain henkisista ongelmistahan tuo kaverisi kaytos kielii.

Mina ehka lahestyisin asiaa niin, etta sanoisin kaverilleni etten halua tutustua uuteen mieheen viela, koska olen aikaisemmin moneen otteeseen joutunut riitojen selvittelijaksi ja muutenkin olen joutunut olemaan osallisena hanen suhteidensa mutkista ja tama on ollut todella stressaavaa. Haluat olla hyva ystava, mutta et henkisesti pysty olemaan tukena ja turvana hanen mieskuvioissaan ja siksi haluaisit tutustua mieheen vasta, kun suhde on vakiintuneempi ja vakaampi. Ja jattaisin taman sitten kaverini mietittavaksi.

Tietysti valitsemasi sanat riippuvat siita, mita haluat kaverillesi viestittaa vai haluatko enaa mitaan (ja haluat vain oikeastaan jattaa taman ystavyyssuhteen). Lahestyisin siis asiaa kuitenkin siita kulmasta, etta kertoisin miten nama tilanteet vaikuttavat sinuun, ilman syyllistamista.

Kuluttavaltahan tuo kuulostaa... *Entinen* ystavani oli samanlainen. Sitten se show vasta alkoikin, kun han tuli raskaaksi parin kuukauden tapailun jalkeen. Ei varmaan tarvitse edes mainita, etta suhde ei kestanyt. Hanelle oli todella tarkeaa elaa jossain haavemaailmassa, vaikka elaman realiteetit eivat tata maailmaa olisi vastanneetkaan (esim. tapailemansa mies sanoi, ettei halua lasta... ystavani reaktio oli hakea heille yhteista kamppaa kaupungilta, koska olivat niin in love...).

Vierailija
4/4 |
30.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on eräs kaveri, joka vaihtaa jatkuvasti lennosta miestä. Ihan oikeasti, en tiedä ainuttakaan miestä hänellä, jota ei olisi pettänyt. Suhteet kestävät ihan max. 2kk, joka on tosi harvinaista. Yleensä alle 1kk kestää nuo suhteet, max. viikon-kaksi sinkku. Ja on lapsikin tietysti vielä tuossa, alle vuoden. Lapsen isän kanssa sentään oli vuoden, mutta raskaus alkoi toisen seurusteluviikon aikana. Mutta tätäkin petti, jälkeenpäin tuli ilmi, että ilmeisesti koko heidän suhteensa ajan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän neljä