Hermostutko koskaan lapsillesi?
Miten usein hermostut? Miten se ilmenee?
Minkälaisia lapset yleensä ovat ja minkälaiset välit teillä on?
Lasten ikä?
Oletko keksinyt hyviä tapoja, miten saada omaa pinnaa kasvatettua?
Kommentit (3)
Muutaman kerran viikossa. Meillä on uhmaikäinen kotona mutta nyt taitaa olla rauhallisempi kausi meneillään. Jos tuntuu että räjähdän kohta menen toiseen huoneeseen ja sanon "nyt äitiä suututtaa, pakko poistua. "
Jos on hyvä hetki hengitän rauhallisesti ja odotan että lapsi rauhoittuu. En mene kiukkuun mukaan vaikka mieli tekisi.
Jos on todella huono päivä sanon lapselle että sama se mulle prkle pysytään kotona jos ei ne vaatteet mene päälle. Näitä ei ole onneksi usein, ja kuitenkin aina lähdetään liikkeelle loppujen lopuksi.
Harvoin huudan enkä koskaan ole käyttänyt fyysistä kuritusta.
Tämä on jatkuvaa opettelua, olen kiivas luonteeltani ja rakentava suhtautuminen lapsen kiukkuun on ollut työn ja tuskan takana.
Ei, eihän kukaan lapsilleen hermostu, senhän kukkahattufoliotädit jo tietääkin!
Joo, liian usein. Päivittäin. Lapset 2 ja 5. 5-vuotiaaseen menee enemmän hermot, ja tarkemmin sanottuna vitkutteluun ja pikkuveljen kiusaamiseen. Sillä tavalla olen onnistunut joskus taistelemaan hermostumista vastaan, että yritän palauttaa mieleen sen, ettei tästä huutamisesta varsinaisesti mitään hyötyä ole.