Koulun"käynnistä"
Hei, olen ysiluokalla oleva 15v poika. Koko ysiluokka on tähän asti mennyt suorastaan perseelleen. Poissaoloja lähemmäs 200 tuntia ellei ole jo... Nyt parin viikon ajan jättänyt menemättä kouluun JOKA PÄIVÄ... Aloitin kasiluokalla lintsaamisen että joskus jätin menemättä mutta nyt siitä on tullut tapa. En enää voi lopettaa, yritän mennä aamuisin kouluun, mutta tulee vain tarve "vanhasta tottumuksesta" lähteä kaupingille. Kotiin en voi jäädä koska porukat pakottaisi kuitenkin kouluun... Luokanvalvoja on suunnitellut tekevänsä lastensuojeluilmoituksen, mikä toki on ymmärrettävää tässä tilanteessa. Vanhemmat on tietoisia asiasta, koska luokanvalvoja laittaa aina viestin päivän päätteeksi kun olen jälleen ollut poissa koulusta... Ahdistaa ihan helvestisti kun olen jo jäänyt tähän koukkuun enkä voi lopettaa... Muita kohtalotovereita/onko samanlaisia tapauksia paljonkin? Johonkin oli pakko tulla avautumaan ja vauva.fi siksi koska yleensä täällä tulee vastauksia nopeasti... Asiallisia vastauksia kiitos!
Kommentit (7)
Lasu ensin jotta saadaan sun elämään aikuisia jotka oikeasti välittää ja ottaa ohjat käsiinsä ja sitten joko sijaisperhe tms ja ysiluokan uusinta.
... lisään vielä, että samanlaisia tapauksia on valitettavan paljon. Koulu on kuitenkin elämää varten. On olemassa myös kymppiluokkia, mutta tsemppiä nyt sulle. Mene huomenna kouluun. 😊
T. Se sama ope
Aika löperö ope, jos ei ole vielä tehnyt lastensuojeluilmoitusta.
Mitä oikein teet siellä kaupungilla? Eikö sulla ole kavereita koulussa vai lintsaavatko hekin? Etkö voi keskustella asiasta esim. kuraattorin, opon tai vaikka edes luokanvalvojan kanssa? Auttaisiko koulun vaihtaminen saamaan takaisin normaalirytmin? En oikein usko, että olet jäänyt lintsaamiseen koukkuun (noin runsas lintsaaminen ei varmaan tuo minkäänlaista jännitystä elämään), taitaa olla joku muu ongelma nyt kyllä... Tsemppiä joka tapauksessa.
Onko koulussasi joustavan perusopetuksen luokka, olisi sinulle hyvä paikka. Oma ope ja kontrolli koulussa, toki vanhempasi ovat aivan liian löperöjä.
Jos siellä koulussa on oikeasti jotain ahdistavaa, niin miten olisi koti- /yksityisopetus? Vanhempasi palkkaisivat vaikka pari luokiolaista opettamaan sulle ysin asiat ja kävisit koululla tentteimässä. Suomessa ei ole koulupakkoa, vain oppivelvollisuus. Mutta pitää ilmoittautua virallisesti kotikoululaiseksi, muuten tosiaan tulee lasua.
Pyydä jotain luokkakaveriasi hakemaan sut kotoa aamulla, menette sitten yhtä matkaa. Tarjoat vastineeksi vaikka leffateatterikäynnin tai irtiksiä, tai jotakin mistä kaverisi tykkää. Voi olla, ettei tarvitse tarjota mitään, vaan hän haluaa sut takas kouluun.
Kyllä se siitä lähtee.
T. Ope