Tuttavalla juoksee alle kouluikäiset lapset alasti, ilman pikkareita/vaippaa vaikka vieraita kylässä...
Onko teistä vähän omituista? Lapset ei kuulema pidä vaatteista.. nytkin inhotti istua sohvalla kun nakupetteri-lapsi kiipesi heti syliin. Ei toki (näkyviä) pissa yms vahinkoja ollu näkyvissä mutta kylässä kävi myös naapurin mies, ihan pikaisesti vain, mutta esim. 5v tyttö juos ilkosillaan olohuoneessa.
Olen tuttavalleni tästä sanonutkin mutta kuulema ei ne lapset kouluun lähde alasti että oppivat kyllä..mitäs mieltä?
Kommentit (19)
Itse olin lapsena nakupelle ja tytöstä ei polvi kummemmaksi muuttunut :) Ja ihan normaaleja ihmisiä meistä molemmista kasvoi. Nykyään pysyy vaatteet päällä kotonakin, molemmilla :D :D
Saahan sitä alasti kotona olla.
Itse kyllä olisin pikkarit käskenyt laittamaan vieraiden takia.
Ymmärrän, eihän niitä vieraita alastomia lapsia mielellään syliin halua, ihan hygienian vuoksi. Moni vielä opettelee tuon ikäisenä pyyhkimään siististi ja kihomatojakin saattaa olla.
Meillä juoksi kans lapset pieninä aina alasti. Kyllä niille puettiin vaatteet monta kertaa päivässä, mutta minkäs sille voi jos vieraat tulee just nakuiluhetkellä kylään. Miehen sisko sanoi kerran, että teillä on lapset aina alasti ja nauroi päälle. Ei ne enää tuota harrasta. Ovat teini-ikäisiä ja todella tarkkoja siitä minkälaiset vaatteet päällensä pukevat. Hyvin pukeutuvia nuoria ovat nykyään =).
Ei terveet miehet ole pedofiilejä.Kummalliseksi mennyt maailma.
Ap:llä taitaa olla pahoja ongelmia. Seksualisoi pikkulapsia ja kuvittelee kaikkien aikuisten olevan samanlaisia, koska luulee naapurin miestäkin pedofiiliksi.
Nauroin tälle aloitukselle :D meillä kans tytöt ei tykkää vaatteista ja monesti ovat pikkareissaan kun esim kumminsa tulevat vieraisille.. oppii ne.
Vierailija kirjoitti:
Ei terveet miehet ole pedofiilejä.Kummalliseksi mennyt maailma.
Meinaatko, että heidän pitäisi olla? :)
Kyllä pienillekin lapsille voi opettaa, että ainakin vieraiden tullessa pitää pukeutua. Itse en varmaan istuisi tuollaisessa kyäpaikassa ollenkaan, kun ei tiedä, jos lapset ovat kihomatoisilla tai kakkaisilla takapuolillaan juuri olleet sohvalla.
Täällä viipottaa välillä koululaisetkin ilman vaatteita - tervetuloa kylään!
Kihomadoilta ollaan onneksi säästytty, mutta en mä sellaisten aikana pyytäisi ketään kylään vaikka lapset olis märkäpuvuissa. Eikös silloin pidä koko koti pestä ja desinfioida?
Pidän itseäni rentona äitinä, mutta kyllä nyt sen verran voi opettaa käytöstapoja ja yleistä häveliäisyyttä vieraita kohtaan, että laitetaan edes ne pikkarit ja t-paita/toppi päälle kun kylään tulee joku. Ymmärrän että kesällä vauvat ja taaperot ovat vaippasillaan (tai pihalla alasti) ja sitä vanhemmat esim. uimahousuissa tai pikkareissa, mutta jotain rajaa...
Ei ole mitään seksualisointia jos omaa jonkin näköisen hygienia käsityksen.
Jos mulla ois kaveri, jonka 15+ teinitytöt juoksenteleis alasti kotona ja kiipeisivät vielä syliinkin..
Tuskin edes kotona kävisin! :)
mun pojat on 4 ja 6 on aina alasti kotona vaikka olisi vieraita jos pojat haluu olla munasillaan kotona niin annan olla on tämä myös heidän koti
Onhan niitä nudisteja aikuisissakin. Amerikkalaiset ovat varmaan meitä häveliäämpiä alastomuus-asiassa keskimäärin, erilainen kulttuuri sen tekee. Tosin poikkeuksia on, Marilynkin tykkäsi oleskella kotona nakusillaan (vaikkei miesvieraita olisikaan tullut). - Suomalaiset ovat saunankin takia niin tottuneita alastomuuteen, että harva sitä pahana pitää.
Jäis viimeiseksi vierailuksi. Se on aika harva ihminen jonka haluan nähdä alasti. On lapsen edun vastaista, ettei pakoteta käyttämään vaatteita. Olen jopa huomannut että jotkut oikein haluavat että lapsi vetäisi alasti, kun se on niin ihanan "luonnollista".
Hyi hemmetti.... kenenkään persvako ei ole niin puhdas, että sillä kärsisi istuskella ympäri kämppää ilman vaatetusta. Ällöttävää!
Naapurin lapset on alasti taloyhtiön pihalla, ja se kyllä pistää ärsyttämään. Ihan sama mitä kotonaan tekevät mutta sitten kun lapset juoksee alasti ulkona niin mulla jotenkin menee raja siinä.
Lisäksi ei viitti kieltää näitä lapsukaisia mistään asiasta, joten toinen niistä kirkuu huvikseen kaikista asoista. Passiivisaggressiivisesti suljen vain oman takaoven, kun en viitsi kuunnella. Tuskin olis mitään hyötyä sanoa että laita niille vaatteet päälle ja käske lopettaa toi kirkuminen.
No miksei kotonaan saisi olla alasti? Ja miten se naapurin mies liittyy, hui kamalaa kun se näkee alastoman pikkulapsen? Miksi seksualisoit lapsia?