13v ja 15v pojille joululahjat??
Mitä ihmettä sitä tuon ikäisille enää keksii, kun ei ole tarvetta esim uusille puhelimille, pelivehkeet on kuosissa, musiikkia eivät kummemmin harrasta jne. Vaatekauppojen lahjakortitkin menee ihan hukkaan, vihaavat niissä käymistä kuin ruttoa ja kaikki mahd aina tilattava netistä, evvk koko asia siis.
Apua!!!
Kommentit (21)
15v : Onko hänellä jo mopokortti ja mopo? Mikäli on, niin bensalahjakortti voisi olla kiva. Mikäli ei niin voisiko niiden hankkimista harkita?
Myös niihin nettikauppoihin on saatavilla lahjakortteja.
15v ei ole kiinnostunut saamaan mopoa, ei siis minkäänlaista mielenkiintoa ole osoittanut asiaa kohtaan.
ap
Liput johonkin urheilu/musiikkitapahtumaan?
Kysyt mitä haluavat. Jos eivät osaa sanoa niin sittenhän ihan normaalia käyttötavaraa esim. hygieniatarvikkeet, vaatteet ehkä joku isommille tarkoitettu lautapeli, kaulaliina, laadukkaat kunnon hanskat, lompakko ym.
Mitä mielenkiinnon kohteita pojilla on ?
Ensi kesäksi jokin leiri... esim. harrastukseen liittyen tai liput johonkin konserttiin, elokuvalippuja, karkkia, hyvä kirja.
Tykkäävätkö lukea? Vaikka jotain tietopohjaista. Lahjakortti urheiluliikkeseen? Itse ajattelin ostaa samanikäiselle paremman hupparin. Muuten kyllä tosi vaikea keksiä mitään.
Vierailija kirjoitti:
Mitä ihmettä sitä tuon ikäisille enää keksii, kun ei ole tarvetta esim uusille puhelimille, pelivehkeet on kuosissa, musiikkia eivät kummemmin harrasta jne. Vaatekauppojen lahjakortitkin menee ihan hukkaan, vihaavat niissä käymistä kuin ruttoa ja kaikki mahd aina tilattava netistä, evvk koko asia siis.
Apua!!!
Kyllä aina joku uusi pleikkaripeli toimii:) Menet ja halaat ihan yllättäen, läheisyyttä ei voi olla koskaan liikaa, kyllä pojatkin tykkää haleista, vaikka toista väittävätkin:)
Minulla on sama ongelma. Yritän löytää pari dvd: tä netistä, joista poika tykkää, kenties jonkun kivan t-paidan ( viimeksi ostaminen on nyt lempipaita, kysynpä samalta myyjältä neuvoa). jotain autoihin liittyvää vielä. Voikos sen Amazonin Grand Tourin nähdä netissä Suomessa?
Meillä toivovat rahaa, karkkia ja sukltaata. Saamansa pitää.
Rannekello on taas muotia ainakin pari vuotta vanhempien keskuudessa
No, eiköhän sitä jotain saa kasaan, haluan että kuusen alla on muutakin kuin kirjekuori rahan kera.
Haleja yms kyllä saavat päivittäin muutenkin, se on asia josta en ole koskaan tinkinyt:)
ap
Jos pojat pitäävät pelaamisesta, hanki heille pelikaupan lahjakortti/ joku uusi peli
Meidän suvussa on alettu antamaan lapsille rahaa, kun ovat siirtyneet yläasteelle. N. 12-13-vuotiaina siis. Lisäksi saavat karkkia ja ehkä jotain pientä lisäksi, mutta kaikki saavat tätä nykyä n. 20e käteistä/per perhe. Ostavat lahjarahoilla sitten mitä haluavat, vaikka menisi turhuuksiin. Tietenkin omille lapsille annetaan enemmän rahaa ja lisäksi pyritään toteuttamaan toiveet, jos ovat kohtuullisia.
Eli aika pitkälti nykyään lapset tietävät jo ennen joulua mitä tulevat saamaan, mutta yllätyksiäkin riittää ja onhan se kuitenkin kiva avata niitä paketteja.
Möföä lavallinen ja paysafe-kortteja.
Vanhemmalle fleshlight ja nuoremmalle Legoja.
Meillä Hollisterilta vaatetta, Hugo Bossin kosmetiikkaa, rahaa ja suklaata.
Kånken reput molemmille. Ulosta niihin valmiiksi.
Sama ongelma! Sen verran olen keksinyt, että yhteen uuteen urheiluharrastukseen voi ostaa välineitä, ja yöpuvun voi ostaa, sillä pyjamista poika ihme kyllä jotenkin välittää.