Uutisotsikot, jotka eivät merkitse teille mitään
Iltasanomat: Bile-Dani jättää Hottis-talon kesken kauden: ”Oon pahoillani”
Tuon otsikon kohdalla tuli olo, että sen informaatioarvo on minulle tasan nolla, ja saa ollakin.
Muilla samanlaisia esimerkkejä?
Kommentit (7)
Kaikki sara/saara maistatorppa ja muut turhat tissibimbot,ihasamakukaBB"tähti" ym. "tositv julkkikset" ja ylipäätään kaikki turhat julkkikset.. Ja niitähän löytyy..suomesta ainaki
Mikä tahansa urheilua, missejä tai laulajia koskettava uutinen jää lukematta.
USA:n presidentinvaalit kiinnostaisivat inasen ihan periaatteesta, mutta narkkaritoimittajat pystyvät ainoastaan Trumpin dissaamiseen, joten sekin on jäänyt
Mietin joskus, että kummin päin se on, iltapäivälehtien toimittajat opettelevat otsikointiaan av:llä vai av:llä luullaan, että sellainen otsikointi on pätevää.
Kaikki "Kimi Räik-" -alkuiset rivit.
En oikeastaan enää lue Suomen uutisia. Seuraan uutisia ulkomaisista julkaisuista. Suomen uutiset voi tiivistää näihin sanoihin: tissit, perse, rasismi. Journalismi on tässä maassa nykyään niin käsittämättömän surkealla tasolla, etten viitsi tuhlata siihen aikaani. Olisi olemassa yksi jos toinenkin asia, jonka parissa toimittajat voisivat harjoittaa tutkivaa journalismia, mutta ei ilmeisesti löydy kykyä eikä halua.
Kaikki kotimaan poliitiikkaan liittyvät. Lisäksi kaikki Kardashian-Jenner klaanin juorut.
Se joku oli maanantaina lööppinä, jotain että Suomen viha liian ennenaikaista tai jotain sinne päin. Norjalaiset jotenkin liittyivät tähän.