Hyvää kritiikkiä sähköisestä yo-kirjoituksesta!
Olen täysin samaa mieltä! Kynä ja paperi on täysin toimiva väline, eikä kenenkään käsi liiaksi rasitu, jos kerran elämässään tekee yo-kirjoitukset näillä välineillä! Luotettavuus ja tietoturvakin ovat täysin ylivoimaisia tietokoneeseen verrattuna.
"Nykyisen tietotekniikan valtti on siinä, että sen käyttö on niin helppoa. Juuri se tuo hyötyä elämään. Ylioppilastutkintolautakunnan tulokulma on seuraava: tämä on nyt se (kankea ja vaikeakäyttöinen) järjestelmä, jolla kokeet tehdään: ostakaa vanhat koneet, opetelkaa taitoja, joita ette tarvitse missään muualla kuin yo-kokeissa. Tähän menee paljon aikaa, joka on pois sisältöjen opiskelusta. Jos koneesi tilttaa, sorry. Onko tämä se kuuluisa digiloikka vai ihmisten kiusaamista?"
Kommentit (4)
Käsinkirjoitustaitoa ei enää tarvita. Ymmärrän vanhempien ihmisten muutosvastarinnan mutta näin se nykyään menee, on sähköinen allekirjoitus ja kauppalistasovellukset.
Olisin varsin mielelläni tehnyt tämän syksyn yo-kokeet englannista ja kemiasta tietokoneellani. Pitkiä raapustelmia olisi ollut huomattavasti mukavampi ja NOPEAMPI kirjoittaa näppäimistöllä kuin käsin. Kauhulla odottelen äidinkielen pakollista esseekoetta, joka edelleenkin pitää tehdä käsinkirjoittaen vaikka en ole koko lukioni aikana kirjoittanut yhtäkään kirjoitelmaa ilman tietokonetta.
Itse tekisin mielelläni koneella essee vastaukset. Jos tulee esim. jokin asia mieleen, se on helppo sijoittaa tekstin keskelle. Käsin tehtynä joudut kummaamaan siihen asti tekstisi. Muuten kyllä tekisin esim matikan yms käsin ja esim vaihtoehto vastaukset abc.
T. Ensi syksynä kirjoitusten aloittava
Onhan se erikoista, lukion oppimäärä käydään läpi ilman kirjoitustaitoa.