Kuinka usein vaihdatte lakanat?
Satuin juuri lukemaan Annan sivuilta vanhaa keskustelua, jossa ylivoimaisesti suurin osa vastaajista kertoi vaihtavansa lakanat viikon, vähintään kahden, välein. Kolmen tai neljän viikon välein vaihtavia haukuttiin possuiksi ja epäiltiin näiden kotien olevan muutenkin epäsiistejä. Joku kertoi vaihtavansa koko viisihenkisen perheensä lakanat joka ikinen viikko, koska muu olisi yksinkertaisesti sikailua.
Mietin tässä, eikö nuo viikon välein vaihtavat tajua ollenkaan miten paljon puhdasta vettä ja sähköä kuluttavat? Totta kai vastapestyissä lakanoissa on kiva nukkua, mutta noin lyhyt vaihtoväli on epäekologinen ja hygienianäkökulmasta täysin tarpeeton. Itse vaihdan kuukauden välein, ja kotini on siisti ja puhdas kuin mikä.
Kommentit (32)
Kerran kuukaudessa jos silloinkaan. Käytän yöpyjamaa eikä sängyssäni esim. harrasteta seksiä joten pysyy suhteellisen puhtaana, tyynyliinaa vaihdan useammin.
Tyynyliinat kerran viikossa, lakanat kerran kahdessa viikossa. Kesällä harvemmin, kun ollaan öitä poissa kotoa.
Viikon välein, vietän niin paljon aikaa sängyssäni että alkavat haista jos ovat kauemmin ja varsinkin tyynyliina on likainen kuin mikä.
Vaihtelee vuodenaikojen ja mm. terveydentilan mukaan. Viikon välein, jos on esimerkiksi kesä tai kuumetta (hikoilen todella paljon). Talvella saattaa mennä kuukausikin vaihtamatta, mutta se on jo harvinaista. Ehkä kolmen viikon välein on tavallisin vaihtoväli. Petaan sänkyni todella harvoin, koska tykkään tuulettaa lakanat kunnolla.
Kolmen viikon välein. Pakko merkitä vaihtopäivä kalenteriin, muuten helposti vaihtoväli venyy pidemmäksi.
Kerran viikossa.
Kaksi viikkoa on mielestäni vielä ihan ok, mutta neljä viikkoa maatut lakanat on jo aika yök, vaikka koti muuten olisikin siisti. Ihmiset kuitenkin hikoilee aina öisin (kuonanpoisto) ja vanhaa ihosolukkoa irtoaa jne. Useat meistä myös tykkää harrastaa seksiäkin siellä sängyssä ja väkisinkin kaikenlaista eritettä siitäkin syntyy..
Itselleni kaupunkiasunnossani maksimissaan kerran kuussa. Mutta asunkin kahdessa kodissa, ja toisessa kodissa siivoojat vaihtaa lakanat viikottain :)
Lapsille vaihdan 1-2 krt kuukaudessa, lapset tosin ovat mulla vähemmän kuin puolet kuusta.
Kerran viikossa. Välillä menee vähän yli, mutta ei kahteen viikkoon.
Puhtaat ja tuoksuvat lakanat ovat mulle kuin karkkia, eli pieni nautinto viikoittain!
Muutaman viikon välein. Tyynyliinan vaihdan 1-2 kertaa viikossa. En jaksa jatkuvasti olla pyykkiä pesemässä ja kuluttaa se energiaakin.
1 vkon välein. Nukun alasti, enkä varmasti käytä yöpukua, vaikka sen avulla voisin pestä kerran vuodessa ja säästää energiaa.
Ja käytän 60 asteen ohjelmaa, välillä 90 asteen, silloin, kun pesen yleisellä koneella.
Max kahden viikon välein. Nukutaan alasti, joten petivaatteet ei tosiaankaan ole "puhtaita" enää viikonkaan jälkeen. Rakastan nukkua puhtaissa lakanoissa!
10-14 päivän välein, mutta sairaana useammin ja kesäkuumalla vähintään kerran viikossa. Joskus vaihdan vain tyynyliinat.
1-2vkon välein. Meillä pienin lapsi lutraa maidon kanssa,ja sitä menee väkisinkin lakanoille välillä, kun usein nukkuu vieressä. Harrastetaan miehen kanssa myös sen verran seksiä, että haluan pitää sängyn puhtaana.
Jouluksi ja juhannuSeksi uudet lakanat eli pari kertaa vuodessa.
Kerran viikossa. Puhtaiden lakanoiden väliin pujahtaminen on mahtava tunne, joten miksi säännöstellä?
Kahden viikon välein. Viikon välein olisi parempi, mutta asumme viikonloput kakkosasunnolla, joten tavallaan sitä käyttöä tuleekin vähän yli viikko.