SOS apua! Minulle soitetaan pian saanko työpaikan vai en
Jos saan, ja sanon puhelimessa että joo otan sen, niin voiko sitä enää myöhemmin perua? vai voinko sanoa "miettiväni asiaa"?
Kommentit (8)
Työnantaja olettaa, että olet miettinyt asiaa jo hakiessasi työpaikkaa. Mieti nyt homma selväksi ennen puhelinsoittoa, niin ei tarvitse harmitella, kun myöhemmin päätätkin ottaa paikan, mutta se on jo annettu listassa seuraavalle.
Oletko tällä hetkellä töissä?
Kun saa työpaikan, niin yleensä ei mieti vielä, koska töitä on haettu, käyty haastattelut jne. ja luulisi, että työpaikan haluaa. Jos nyt on ilmennyt mietittävää, niin voihan sen sanoa ääneen, että harkitset vielä, mutta niillä on siellä 5-6 nimeä perässäsi, voivat soittaa seuraavalle.
Haluatko sen työpaikan? Jos haluat, kysyt milloin voit aloittaa. Jos et halua, kerrot miettiväsi asiaa.
Jos mietit asiaa, et tule paikkaa saamaan.
Eikä ne edes soita.
Mikä on ongelma? Lottovoitto ei kiinnosta? Miksi lottoat?
Joo, ei kannata sanoa "haluan miettimisaikaa" tms., koska homma lähtee heti väärille urille.
Jos odotat vastausta toisesta paikasta, sovi sopimuksen allekirjoitus niin kauas, että saat tiedon tuosta toisesta paikasta. Sitten jos toisen paikan saat niin soitat ja pahoittelet, että valitset toisen (ja tähän hyvä selitys: lyhyempi työmatka, paremmat työajat tai parempi palkkaus, vakituinen sopimus, enemmän tunteja. Tällä siis petaat, ettet polta siltoja takanasi vaan muistavat sinut hyvällä jos haet joskus uudestaan ja perumiselle oli hyvä syy.)
Vierailija kirjoitti:
Mikä on ongelma? Lottovoitto ei kiinnosta? Miksi lottoat?
Työhaastattelussa ilmeni yllättäviä asioita. Siksi en ole varma haluanko sinne vai en.
Useimpiin paikkoihin hakijoita on jonoksi asti ja heillä on seuraava, motivoitunut mielessä jo, joka hävisi sinulle karvan veran. Älä siis kerro mietintöjäsi puhelimessa ja vaan sano nätisti, että kyllä kiitos. Perut sitten jos tulet katumapäälle ja onhan se koeaikanakin ihan mahdollista, jos työt täytyy aloittaa heti.
Ei mikään ole lukkoon lyötyä ennen kuin on nimi paperissa. Sitä ennen on aivan sama mitä sanot. Sitä en sano onko se kuinka oikein, mutta älä nyt ainakaan mieti mitään, koska jos suunnitelma B ei onnistukaan, niin voi olla ettet pääse tuonnekaan.