Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koskahan tämä raskaus alkaa tuntua hyvältä ja positiiviselta asialta?

Vierailija
28.04.2016 |

Yllätysraskaus, lapsiluvustaan piti olla täynnä. Purin tälläkin palstalla asiaa paljon, useimmat kehottivat pitämään lapsen.

Peruin abortin, päätimme pitää lapsen, nyt viikkoja on 18. Vaikka päätös raskauden jatkamisesta oli tietysti minun, on mun edelleen tosi vaikea olo asian kanssa. Vaikka sopeutumista on varmasti tapahtunut, ei tämä kyllä kovin hyvältä tunnu vieläkään. Ahdistaa ja pytingin olemaan ajattelematta asiaa. Nyt kun tunnen liikkeet ja vatsa on kasvanut, on asiaa vaikeampi unohtaa.

Onko kellään kokemusta tällaisesta? Milloin/miten löytää odotuksen ilo tällaisessa yllätysraskaudessa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
28.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä kanssa vähän vastaava tilanne, mutta lapsia ei ole ennestään. Välillä mietin, olemmeko mieheni kanssa kuitenkaan edes sopivia vanhemmiksi ja kauhistuttaa mitä on tullut tehtyä. Mietin kuinka jaksamme ja osaammeko kasvattaa oikein. Tulin tosi helposti raskaaksi, ei ollut ihan loppuunmietitty juttu, hävettää.

Sulla on jo ennestään lapsia, niin voisiko ajatella, että hyvin menee lapsi siinä jatkona? Mikä eniten mietityttää siinä, että tulee vielä yksi lapsi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla