Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raiskaajalle kanssa yhteishuoltajuus

pelokas äiti
21.02.2016 |

Onko kenelläkään vastaavaa tilannetta. Oletko suhteen ulkopuolella tai suhteessa kärsinyt seksuaalisesta, fyysisestä ja henkisestä kovasta väkivallasta ja pitänyt siitä seuranneen lapsen ja joudut olemaan tämän hirviön kanssa tekemisissä tapaamisten vuoksi ja kärsimään yhä uudelleen ne hirveät teot ja lisäksi pelkäämään lapsesi puolesta?
Oletteko myöhemmin kertoneet lapselle hänen biologisesta isästä totuuden?
Onko mies satuttanut lasta?
Miten kestätte tapaamisten ohessa hänen näkemisen? Minun elämäni on puoliksi pelkkää tuskaa koska etukäteen pelkään vuorokausia putkeen lapseni turvallisuuden vuoksi ja jälkikäteen näkeminen tuo mieleen kaikki kauheudet vuorokausiksi.
Lisäksi tämä mies on vahingoittanut lasta myös mistä lapsi on kertonut minulle eikä suostu tapaamisiin sen vuoksi enää menemään. Asia selvitetään kuulema, mutta Suomessa ei aina kaikkia asioita tutkita hyvin ja selvitykset kestää ja samalla annetaan tekijälle lupa jatkaa lapseen kohdistuvien rikosten tekoa. Lapsi itkee hysteerisenä ja huutaa äitiä apuun ja ettei halua lähteä ja kietoo turvavyöt käsien ympäri kiinni, jottei häntä saada autosta häntä vahingoittamatta. Suostuttelut ei auta. Jättäisittekö tapaamisen pitämättä, kun tilanne on tämä. Lasta ei saa viedä väkivalloin ja itkevänä ja huutavana ja lapsi on kertonut miehen tehneen hyvin pahoja asioita ts rikoksia häntä kohtaan aiemmin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiihottava tarina. Tuleeko jatkoa?

Vierailija
2/3 |
21.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä akat näkevät tälläisissa miehissä? Minä olen tyhmä niin en ymmärrä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos raiskauksen seurauksena syntyy lapsi, uudistuneenkin lain mukaan pitäisi olla oikeus jättää isyys selvittämättä.

Mutta käsitän, että tässä tapauksessa raiskaaja on eksä ja sen takia ehkä sosiaaliviranomainen ei ole ikään kuin nähnyt  tilannetta jotenkin "yhtä pahana" kuin jossain puskaraiskauksessa?

Ehdotan, että otat yhteyttä sosiaaliviranomaiseen tilanteesta ja pyrit saamaan yksinhuoltajuuden.

Täytyy vain toivoa, että kohdallesi osuu sosiaalityöntekijä, joka tajuaa, että sinä ja lapsi olette uhreja, eikä sellaista, joka näkee "epävakaan" äidin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kuusi