Puhelin parisuhteessa
Kuinka monella teillä menee puhelin parisuhteen edelle? Tästä oli tehty tutkimus, jossa suomalaiset pitävät puhelintaan tärkeämpänä kuin parisuhdettaan. Havahduin miettimään omaa parisuhdettabi, jossa miehen puhelin vie yhteisestä ajasta 70% pois. Omanikin vie sen 30 %.
Miten teillä?
Kommentit (4)
Toki sitä puhelinta voi räpeltää, kuuluu tavallaan niihin "omiin juttuihin" eli 24/7 ei tarvitse keskittyä vain toiseen. Eli satunnaisesta vaikka näyttää siltä, että puhelin vie "yhteisestä ajasta" ison osan, niin oikeastaan jos puhelin ei sitä veisi niin todennäköisesti aika käytettäisiin johonkin muuhun eiyhteiseen tekemiseen. Jos toisella on asiaa, tai jos muuten käydään yhdessä ulkona syömässä ei toki puhelimet ole tervetulleita, vaan aina laitetaan pois ja keskitytään vain toiseen. Sellasta perus kunnioitusta. Tätä sääntöä taas noudatetaan toki muillekkin kun omalle puolisolle puhuttaessa. Vastaus kuitenkin kysymykseen pidänkö omaa puhelinta tärkeämpänä kuin puolisoani on kuitenkin helppo. En näy mitään tilannetta jossa rankaisin oman puhelimeni tärkeämmäksi kuin hänet, kenettahansa muun ihmisen tai eläimen. Puhelin on aina ollut mulle käyttötavaraa, korvattavissa, tai tarvittaessa jopa ilman oltaisi (oon viettänyt aika pitkiä jaksoja ilman koska ollut korjaamassa ja mulle ei ole varapuhelinta), joten sinänsä kysymyksen asettelu ja tutkimustulokset kuulostavat aika absurdeilta.
Olet oikeassa, ei joka hetkeä tarvi yhdessä viettää! Joskus joillakin kuten miehelläni ei vaan mene jakeluun, että se puhelin ei ole juuri sillä hetkellä tervetullut tilanteeseen.
Tätä kuitenkin tuntuu välillä olevan vikana itselläni ja joillakin ystävilläni. Olen koittanut parantaa omia käytöstapojani, mutta välillä tuntuu että asiasta saa vetää kilarit ennen kuin toinen tajuaa sen puhelimen laittaa pois.
Etenkin kun on kiireistä ja pitäisi pitää 5 minuutin palaveri kodinhoidosta tai jostain muuten tärkeästä niin puhelin syö keskittymisen ja kun tilanteet on päällä soitetaan ja kysellään jo selitettyjä asioita.
En tiedä asia on alkanut vaivaamaan etenkin nyt kun pahimmillaan aikaa jää alle 30 min per päivä nähdä tai kommunikoida oikeasti. Ja voihan nämä asiat soittaa ja laittaa whatsappissa, mutta säästäisi aikaa kun saisi mielenpäältä pois kun toista näkee. :)
Up