Eteläisemmän Suomen parhaat laskettelu/hiihtopaikat?
Onko pakko mennä Lappiin asti? Jos ensi vuoden talvea ajattelee, millaisia ovat eteläisemmän Suomen talviurheilupaikat? Plussat ja miinukset?
En kaipaa after skitä. Kunhan lapsi pääsee pulkkamäkeen, hiihtämään, ehkä opettelemaan laskettelua.
Kommentit (4)
Hyvinkään Sveitsin Alpeilla minä aina laskettelen.
Pitääkö olla sellainen paikka missä yövytään ja vietetään monta päivää vai sellaine joka on suht lyhyen matka päässä kotoa että pystyy päiväsaikaan käymään?
Helsingin seudun Lähipaikoista Serena Espoossa, ja Peuramaa Kirkkonummella suht perheystävällisiä. Porvoon Kokonniemi on kanssa kiva, koska hyvät näköalat kaupunkiin päin. Lahden Messilä on jo aika iso paikka ja väkeä aina paljon.
Tää nyt ei ole etelässä, mutta on silti pakko mainostaa: Koli (sijaitsee siis Joensuusta pohjoiseen, Lieksassa)
Kaksi hiihtokeskusta rinteineen, toinen kansallismaisemassa Ukko-Kolilla, Loma-Kolilla jyrkemmät rinteet, paitsi Ukko-Kolin Ipatti, joka on harvoin auki.
Loma-Kolilla on todella hyvä lasten rinne helpolla teleskooppihissillä ja sen molemmin puolin on ihan kunnollinen rinne aloittelijoille, toisella puolella hyppyreitä lautailijoille. Lisäksi on sellainen melkein tasainen ns. "kallistettu lentokenttä" aivan ensikosketusta lasketteluun hakeville tai pikkuisille pulkkailijoille.
Loma-Kolilla on todella huippuhyvä pulkkamäki, jyrkkä ja vauhdikas ihan aikuisillekin.
Molempiin keskuksiin pääsee samalla lipulla.
Latuja on tosi helposta todella vaativaan, eli halukkaille on myös todella vaativia nousuja ja laskuja.
Melkein kaikki vuokramökit sijaitsevat Pielisen rannalla ja pikkuisen kolaamalla saa hyvän luistinradan. Kolilla oli Loma-asuntomessut 2010 -luvulla, eli siellä on myös aivan uusia mökkejä, todennäköisesti vuokrallakin. Venäläisten suosiossa uudenvuoden aikaan, mutta muuten hiljaisempaa.
Meillä on mökki tuolla ja toivon paikan upeuden löytyvän vain siksi, että toiminta pysyisi. Tämä on siis se Tahkon vastine. Huiput olosuhteet ilman sitä biletystä ja hypetystä. Moni ei tiedä Kolia eikä vaivaudu kokeilemaan, paitsi tosilaskijat. Olen kolunnut aika tarkkaan Suomen rinteet ja esim. samaa jyrkkyyttä (minä tykkään jyrkästä) löytyy lähinnä Pyhältä. Toki upeita rinteitä on muuallakin, mutta myös sitten populaa sesonkiaikoina ja kalliimpaan hintaan. En ole ikinä seissyt hissijonossa Kolilla sitä muutamaa minuuttia kauempaa, en edes pääsiäisenä.
Ota auto junaan ja anna Itä-Suomelle mahdollisuus :)
ois kanssa kiva tietää