Meikkivoide näppyiselle, rasvoittuvalle iholle
Eli tarvitsisin jonkun peittävän, mutta kevyen meikkivoiteen, joka ei pahentaisi iho-ongelmiani. Ihoni rasvoittuu tosi nopeasti ja meikkivoide alkaa jo aamupäivällä kiiltää. Lisäksi kasvot (varsinkin posket) punoittavat ja ovat täynnä vaaleita talinäppylöitä.
Kommentit (8)
Estee Lauder Double Wear. Ainoa meikkivoide mikä pysyy kauniina koko päivän.
Voi kamala jos mulla olisi näppyinen ja rasvoittuva iho. :/ hyi.
Kiitos vastauksista!
Käytän iltaisin puhdistuksen jälkeen talin eritystä vähentävää kosteusvoidetta, joka auttaako jonkin verran, mutta päivällä ehtii rasvoittua uudelleen.
Täytynee käydä kosmetologin juttusilla ja pyytää suositusta :)
Viimeisimmälle kommentoijalle voin sanoa, että voi kamala jos minulla olisi tuollainen ajatusmaailma :)
Etkö ennen meikkausta puhdista ja rasvaa kasvojasi ennen meikkausta?
Vierailija kirjoitti:
Etkö ennen meikkausta puhdista ja rasvaa kasvojasi ennen meikkausta?
Siis aamulla ennen meikkausta :D
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Etkö ennen meikkausta puhdista ja rasvaa kasvojasi ennen meikkausta?
Siis aamulla ennen meikkausta :D
Puhdistan, mutten rasvaa juuri sen takia että alkaa paljon nopeammin iho kiiltämään päivän aikana :/
Kicksistä primeri ja sit vaikka Lumenen cc-voide
Sulla on todennäköisesti kosteusköyhä iho. Rasvoittuu siksi. Posket myös punottaa ja ovat täynnä miliumeja eli kuivan ihon "luufinnejä" juurikin pintakuivuuden vuoksi. Nyt siis tarpeeksi kosteuttava voide käyttöön ja meikkivoiteeksi mineraalipuuteri tai ekosarjan bb-voide riippuen minkä verran peittoa kaipaat. Ei "tavan" meikkivoiteita tai puutereita, tukkivat helposti ongelmaista ihoa ja saattavat sisältää kuivattavia, ärsyttäviä ainesosia. Käy vaikka ekokosmetologilla hoidossa kerran ja kysele tuotevinkkejä.