Hyvä ilmankostutin astmaperheeseen?
Kommentit (5)
lasten hengitykseen se on selvästi auttanut, vaikka astmaa meillä ei virallisesti olekaan. Kovia yskänpuuskia ja kurkunpäätulehduksia kylläkin.
Porukoilta hain sen lainaksi ja ilmankosteus nousikin 30:stä 40:een.
Hintaa en osaa sanoa, mutta toinen noista vanhoista malleista oli testivoittaja vieläkin! Nyt meillä on sellainen " ufon" muotoinen kostutin, merkkiä en löytänyt mistään...
ei se ufomalli vaan " pönttömalli" . Se ufo olisi ollut hauskempi, mutta taitaa kaatua helposti? Ongelmana tosiaan on pienessä huoneessa sen kuumuus, varsinkin kun meidän pojalla on joskus kurkunpääntulehduksia, joihin pitäisi olla viileää ja kosteaa ilmaa. Asia on ratkaistu silloin pitämällä ikkunaa auki. Ainakin lämmitys pitää säätää pienemmälle. Allergia- ja astmaliiton esitteessä suositeltiin kuitenkin juuri noita kuumentavia kostuttimia allergisille, että niissä ei kasva pöpöjä sen kuumuuden takia? Puhdistushan on toki kaikkein tärkeintä muistaa, nuo perinteiset kostuttimet ovat ainakin yksinkertaisia puhdistaa.
Pikakostuttimena flunssien aikaan olen laittanut vedenkeittimen hetkeksi porisemaan huoneeseen (ilman kantta ettei sammu). Kostuttaa tehokkaasti eikä ainakaan jää pöpöjä kasvamaan. Toki täytyy varmistaa ettei lapsi pääse siihen käsiksi, eli vahtia sen muutaman minuutin ajan kun kiehuminen kestää.
Hei! Itse harkitsin samaa, mutta kyseltyäni asiasta päätin ettei meille sellaista hankita. Kannattaa tarkistaa ilmankosteus ensimmäiseksi, sillä jos se onkin jo kohdalla, niin kostuttimesta voi olla vain haittaa.
Sen käyttö voi aiheuttaa lisää tulehduksia, niin jos ilma kostuu liiaksi.
Meilläkin ollaan astmasia ja allergisia. Kysy ihmeessä neuvoja astma ja allergialiitosta(vaikkapa helistä).
Parasta on tosiaan laittaa vaikkapa pyyhkeitä pattereiden päälle(jos sellaisia on) tai sitten kuivatella raikkaita pyykkejä(vaikkapa jo pihalla käyneitä) sisällä. Viimeksi mainittu auttaa meillä!
hankkia kosteusmittarin ja katsoa tarvitaanko lainkaan kostutinta. Tosin flunssa aikaan se olisi hyvä.
Suositeltu ilmakosteus on 30-40 %. Meillä se ei koskaan laske edes noin alas, ei näillä pakkasillakaan... Jos haluaa esim. lisätä kosteutta lapsen huoneessa öisin, siihen riittää mainiosti patterille tai sängyn päädylle levitetty märkä pyyhe. Nämä ohjeet sain aikoinaan Lastenklinikalta, kun poajllamme diagnosoitiin astma.
Jos pojalla olisi vielä hengitysvaikeuksia/pahaa yskää öisin, harkitsisin varmaan sellaisen viileää vesihöyryä puhaltavan kostuttimen hankintaa. Sellaisia käytettiin sairaalassakin öisin. Sen sijaan veden kuumentamiseen perustuvaa ilmankostutinta meillä ei ole käytetty vuosiin... kuuma ja kostea on sitä paitsi oiva kasvualusta kaikenlaisille pöpöille eikä sellainen ilmasto ole hyväksi kenellekään.