Silja Europalle?
Olen lähdössä 2- ja 7-vuotiaitten lasteni kanssa. Vinkkejä reissun onnistumiseen, esim ruokailusta. Buffet vai jokin muu?
Kommentit (5)
Siis ihan mielenkiinnosta kysyn. Laivalla olen toki ollut miljoona kertaa, mutta en koskaan lapsen kanssa. Meillä on 2,5-vuotias poika, ja välillä ollaan mietitty että jos vaikka käytäisi laivalla ajan kuluksi joskus. Bailaajan näkökulmasta ne laivat vain näyttävät kaikkea muuta kuin lapsen paikoilta, kännisiä ördääjiä, likaa ja tupakansavua joka paikassa. Pallomeri siellä varmaan on ja jotain tenava-touhu-siljaklubeja isommille, mutta mitä muuta?
Muistelisin,että yläkannella(11-129 olisi iso lasten leikkitila. Usein myös esim. muumiesityksiä yms.
olen siis se sama joka äsken kirjoitti olleensa Europalla 2-vuotiaan kanssa. Leikki huone oli todella iso, ja siellä oli pallomeri, leluja, piirustusvälineitä, pelejä, musiikin kuuntelumahdollisuus, pomppupatjoja, kirjoja, lasten elokuvat pyöri tv:ssä jne jne. Meidän vilkas lapsi nautti jo siitä, että sai kerrankin juosta (kotona on aika ahdasta) sisällä ja hyppiä ja " riehua" niillä patjoilla. Siinä se aika menikin, välillä käytiin syömässä, välillä vähän ostoksilla, välillä hytissä nukkumassa. Uima-altaalla olisi ehkä voinut vielä käydä, mutta ensi kerralla sitten.
Koko päivän on puuhaa ja omat risteilyohjelmat. Europalla on myös kiva uimaosasto ja hyvät myymälät. Jos menee viikolla Siljalle, niin ei siellä pahemmin kännikalojakaan ole. Viikkarille sitten kannattaa kyllä lähteä bailumielessä ja jättää pikkulapset kotiin.
Meni ihan ok, lapsi söi kaikenlaista, myös lastenruokia oli tarjolla erillisestä lastenpöydästä. Istui syöttötuolissa. En osaa muuta sanoa, ihan ok meni, muita ravintoloita ei kokeiltu.