Tekisin ensimmäistä kertaa kakkua mihin tulee liivatetta ja siitä kysymys?
ohjeen mukaan liivatetta tarvitsee 4 liivalehteä.
Eli tarkoittaako se 4kpl sellaisia kokonaisia liivatelevyjä? Entä jos laitata vähemmän kuin mitä ohje sanoo?
Olen tvssä nähnyt liivatetta käytettävän mutta itse vieroksunut sitä mutta nyt haluan tehdä erään herkullisen kakun ja siihen sitä tulee.
Entä missäs liivatteet löytyy kaupassa? sieltäkö missä muut leivonta-ainekset ja mausteet?
Kiitos!
Kommentit (8)
Itse käytän hyytelösokeria. En tiedä onko muuten parempi, mutta minusta helpompi käyttää ja ainakin maistuu hyvältä.
Se liivate muuten kyllä tasan tarkkaan MAISTUU ja kamalalta maistuukin. Valitan. Itse inhoan ylikaiken liivatekakkuja juuri sen pistävän liivatteen maun takia. =(
Jos et ole aiemmin tehnyt liivatteen kanssa, niin suosittelen harjoituskakun tai varakakun tekoa. On sen verran tarkkaa touhua.
Ensin niitä levyjä liotetaan 5-10 min. kylmässä vedessä, sitten puristetaan vedet pois ja sekoitetaan hyvin tilkkaan kuumaa nestettä.
ja vielä jatkokysymys eli ohjeessa lukee että liivatteet tulee laittaa likoamaan n.1l kylmää vettä.
Ja pari vaihetta eteenpäin niin " kuumenna vesi (n.2rkl) kiehuvaksi??
Mihin se 1l sitä vettä hävisi? Vai onko niin että liotan niitä tuossa kylmässä vedessä ja minkä aikaa? ja sitten puristelen niitä ja laitan ne märät liivatemytyt 2rkl kiehuvaa vettä??
Menipä sekavaski,toivottavasti ymmärrätte..
Ap
Inho alkoi, kun oli puhe siitä hullun lehmän taudista. Liivatteessa käytetään juuri niitä riskiosia. Esim aivoja ja kai jotain luun osia. Nykyään tietysti testataan kaikkia yli tietyn iän olevat naudat, mutta entä ne nuoremmat. Toisaalta liivatetta tehdään paljon myös siasta. Inhottaa kuitenkin se aivoasia. (Tämä vähän kysymyksen vierestä, mutta sait jo hyviä vastauksia.)
Niitä liivatelehtiä kannattaa käyttää just se ohjeen ilmottama määrä, muutenkin leipomisessa kannattaa käyttää tarkkoja määriä ja sooloilla ruoanvalmistuksessa tai kun ohje on sulle tuttu.
Se liotus kannattaa ottaa pitkän kaavan mukaan, liivatteita kannattaa liotella enemmin vaikka puolituntia kuin 5 minsaa. Kylmävesi heitetään veke kun oot liottanu lehdet ja purista ne melkein kuiviksi. Kuuma neste sitten vaan liuottaa ne, sekota kunnolla.
Nyt on liivate ostettu ja kohta rupean leivontapuuhuun, liivate ei sisällä lehmää lainkaan vaan on siasta tehtyä! Joten siittä vaan leipomaan sinäkin:)
Ap