Oletko kateellinen raskaana oleville, miksi?
Kommentit (20)
Minäkin haluaisin jo! ..joudun vaan odottamaan vielä vähän yli vuoden. (Toivottavasti sitten tärppää aika pian.)
en ole raskaana ja vaikka olisin se ei minun tapauksessa tarkoitaisi vauvaa :-(
Ei ikinä enää sitä puolikuntoisuutta, iskiaskipuja, lihomista, turpoamista, kömpelyyttä...Yök.
Lisäksi inhosin, kun vastaantulijat katsoivat mahaani. Olo oli epäseksikäs ja lihava.
On ihana katsella masuja pieniä ja isoja ;)
Itselläni 10 viikkoinen vauva
Jos kaikki olis menny hyvin olisin itsekin vielä raskaana...
Kaksi lasta on, mut mies ei suostu kolmanteen!
Ja mulla ihan riipivä vauvakuume =(
meillä on jo 2 lasta eikä enempää meinata tehdä. ehkä...
jotenkin tunnen sellaista vihaakin että miksi toikin on raskaana ja minä en
Itsekin kokenut ko rumban ihan tarpeeksi monta kertaa. Paljon hauskempaa ei-raskaana. Ja olen muutes absolutisti, ennen kuin hyppäätte av-johtopäätöksiin.
Moni ystäväni on tullut raskaaksi ja tietävät kyllä lapsihaaveistani ja silti hehkuttavat omaa oloaan.
Mutta MIKSI noin katkeria kommentteja naisilta (" toivon että menisi kesken" ).
Noin kamalille naislle ei pitäisikään syntyä lapsia...
Esikoistaan odottaville en ole kateellinen, koska meillä on jo yksi. Mutta haluaisin itsekin toiselle kierrokselle, ja se kaivelee kun joku on jo sinne päässyt. Hassua.
Eräs ystäväni vielä kääntää puukkoa haavassa valittamalla AINA ja JOKA kerta kun näemme, miten kamalaa se on ja kuinka on mitäkin vaivaa ja hunoa vointia. Minä kestäisin ne vaivat ilomielen, jos vain tulisin raskaaksi.
Pian pinnani katkeaa ja sanon jotain typerää ja ilkeää hänelle. Ehkä hän ei ole sitä ansainnut, mutta ehken minkään ole ansainnut sitä osaa, johon olen joutunut valitusten kuuntelijana. Etenkin kun hän tietää meidän vaikeuksistamme. Toisilla ei ole empatia kykyä lainkaan. Ei kohta minullakaan. Miksi minun pitäisi olla empaattinen? Hänkään ei ole.
En kateellinen, mutta tavallaan haikea..kun itsellä on kolme lasta, enkä tiedä, onko raskaus enää koskaan totta omalla kohdalla.
Minullakin kroppa on reistaillut koko raskausajan. Tietysti tärkeintä on, että kasvavalla vauvalla kaikki on hyvin.
Toivottavasti sinulla tärppää pikapuolin ja olet silloin elämäsi kunnossa!
Itse yritän nauttia raskaudestani kaikista vaivoista huolimatta :)
kaihoisa enemmänkin. Kolmas yrityskuukausi meneillään. Siitä olen kyllä katkera että ystäväni juoppo-narkkari-ketjupolttaja-naisystävä tuli vahingossa raskaaksi ja pohti jo aborttiakin. Nyt polttaa edelleen vaikka raskaana. Miksi hänelle, mutta ei meille?
Olen raskaana tällä hetkellä eikä ikinä enää!!! Eka raskaus joka oli kaksosraskaus, oli lastenleikkiä tähän verrattuna. Tämä on aivan kamala olotila, lihon aivan liikaa, suonikohjuja tulee, en pysty liikkumaan tarpeeksi (yleensä pidän liikunnasta yli kaiken ja tämä on tuskaa!) jne.
Eli nämä kolme saavat kyllä riittää mulle.
kaikille niille, jotka ovat päässeet jo suurimman keskenmenorajan yli. Itse en vielä ja pelkään paljon.