löydänkö mistään pinnasängyn patjaa kooltaan
55cm leveä ja 115 cm pitkä? Onko tämmöinen mitoitus brion pinnasängyissä vai luulenko vain omistavani sellaisen?
Kommentit (7)
Ainakin vielä vuosi sitten Familonilta löytyi patjoja kokona 120 x 60 cm ja kokona 115 cm x 55 cm. Tosin koskaan ei samassa liikkeessä ollut molempia kokoja. Mutta noita patjoja löytyi ainakin Kodin ykkösestä, Hobby Hallista ja Euromarketista silloin vuosi sitten.äkkis:
55cm leveä ja 115 cm pitkä? Onko tämmöinen mitoitus brion pinnasängyissä vai luulenko vain omistavani sellaisen?
Tuo 55*115 on vanhempi pinnasängyn koko, uusi standardi on 60*120. Etolasta saa ainakin määrämittaisen patjan, jos vaahtomuovipatja käy. Minä ostin kuopukselle 60*120 patjan (ei ollut vaahtomuovia) ja pienensin patjan leikkuuveitsellä ja patjapussin ompelukoneella.
olikohan kokoa 55x112... nettisivuilta varmaan löytyy.
Ostettiin esikoiselle käytetty sänky pari vuotta sitten ja ainoa paikka, josta löytyi 55 x 115 patja oli JYSK.
Ostin Hobbarista tavallisen Familon patjan petarilla. Ohuehko vaahtomuovipatja antaa helposti tuon 5 cm periksi eikä patjaa tarvitse edes ihmeellisesti sulloa paikalleen, eikä pullistele käytössä.
Tuollaisen patjan hankimme Kodin1:stä. Meillä Muuramen sänky 70-luvulta, jonka sisämitat 57x108 ja patja toimii ihan hyvin.