Minkälaisia kokemuksia teillä on (selkäydinasiaa)
epiduraali tai spinaalipuudutuksen laittamisesta tai sitten selkäydinpunktiosta jos joku siihen joutunut?
Kommentit (8)
leikkauksessa annetaan esilääke, tuskin huomaskaan laittoa ja synnytyksessä kipu oli niin kova että ei tuntunu missään!
olen saanut sekä spinaalin että epiduraalin, kumpikaan ei sattunut eikä tullut mitään muitakaan oireita!
ei mitään kovin kamalaa, vähän rusahti ja kerran kirpaisi. MUTTA: sen jälkeen tuli kolmeksi päiväksi maailman kammottavin päänsärky!
Ainoastaan kerran on spinaalin laitto vähän kirpaissut, lähinnä tuli sellainen sähköiskun tapainen toiseen jalkaan. Muutoin ei oo tuntunut paljoa.
Miehelle on tehty selkäydinpunktio ja sanoi sen sattuneen. Hänelle oli siitä tullut myös se sähköiskutuntemus, mutta useamman kerran.
tuntui erittäin epämiellyttävältä. Sain myös kovan hartiapistoksen joka olikin kipeä monta päivää.
Oli ihan kauheaa, kun ei löytynyt oikeaa kohtaa, vaan joutui pistämään monta kertaa. Kolmessa seuraavassa synnytyksessä siitä kieltäydyinkin.
Myöskin selkäydinpunktio on minulle tehty, sain hirveän päänsäryn johon auttoi vasta parin päivän päästä tehty veripaikka. Punktion jälkeen täytyisi pysyä makuulleen jokin tietty aika, mutta minua kärrättiin heti pyörätuolissa, tästä kuulemma johtui se helvetillinen jomotus.
sen laittaminen sattui ihan helvetin paljon, sen tunsi kun neula upposi selkään.
tehosi hyvin mutta sen jälkeen pari kuukautta selkä ja pää kipeänä.
tuntui iljettävältä, ei kuitenkaan sattunut.. Sellanen juiliminen oli pari päivää.. Tämä oli toisen ja kolmannen synnytyksen välissä ja vahvisti tunnetta etten koskaan ota epiduraalia tms.. Enkä ottanutkaan..