Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Kantoliina-apua kaivataan.
19.12.2005 |
Minulla on Ella-roon kudottu liina ja kolmen viikon ikäinen vauva, millainen sidonta olisi paras? Pääasiassa tarkoitus olisi kantaa sisällä kotihommia tehdessä ja jos onnistuu, voisi imettääkin samalla.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Omalla vauvallani olen käyttänyt niin sanottua kietaisuristisidontaa jos on ollut tarkoitus tehdä jotain samalla.
Eli laita liina keskikohdastaan eteen vyötärölle, kyljiltä liinanpäät taakse ristiin ja hartioilta eteen. Liinanpäät vyötäröllä olevan keskikohdan ali ristiin ja liinan päät taakse solmuun. Jos liinaa on reilusti voi solmun tehdä myös eteen. Vauva liinan eturistiin ja vyötäröllä oleva osa suojaamaan ja tukemaan vauvan peppua ja selkää. Muista levittää liina kunnolla vauvan jalkojen väliin. Jos vauva nukahtaa olen tukenut pään toisen hartialle menevän liinanosan alle, puolta vaihdellen ettei vauvan niska taivu vain toiselle puolelle. Tässä sidonnassa hankala imettää, mutta on sen verran tukeva ettei tarvitse kokoaikaa toisella kädellä pitää vauvasta kiinni.
Itse siivoan aika usein vauvan kulkiessa mukana tällaisessa sidonnassa.
Tästä samasta sidonnasta saa myös kehtosidonnan kun taittaa sen puoleisen hartialta kulkevan liinan kaksinkerroin pussiksi jonne haluat vauvan pään tulevan. Toisen puolen levittää vauvan tueksi. Tässä sidonnassa voi myös imettää. Minusta tämä sidonta tuntui siltä etten uskalla olla pitämättä kiinni vauvasta vähintään toisella kädellä.
En ole vielä ehtinyt muita sidontoja opetella, tällä olen pärjännyt.
Liinaa olen käyttänyt kahdella nuorimmalla.
satuma77 ja lapset 4.5v, 3.5v, 1.5v, ja 3kk