Ärtyneen suolen oireyhtymä?
Voiko ärtyneen suolen oireyhtymä aiheuttaa painon tunnetta tuohon navan vasemmalle puolelle.
Välillä tuntuu ihan siinä navan vieressä, välillä alempana.
Ja mahassa kuplii silloin tällöin vähän joka puolella?
Kommentit (10)
Jos muut oireet viittaa samaan vaivaan niin siitä luultavasti johtuu, mutta onhan se hyvä varmistaa lääkäriltä jos jotain outoa on, ettei käy niinkuin yhdelle tutulle, mahasyöpä, kuoli alle vuodessa.
Jos muut oireet viittaa samaan vaivaan niin siitä luultavasti johtuu, mutta onhan se hyvä varmistaa lääkäriltä jos jotain outoa on, ettei käy niinkuin yhdelle tutulle, mahasyöpä, kuoli alle vuodessa.
Mut eiks syöpään liity painonlaskua, veriä ulosteita yms...
Mulla ei mitään tuollaista oiretta oo.
Kerrasta kolmeen kertaan päivässä pitää käydä kakalla, mutta se on ihan normaalia (ei siis ripulia eikä oo kovaa)...
Toki voi ärtyvä suoli tota aiheuttaa, mutta eipä kannata uskoa palstavastauksia. Varaa aika lääkärille jos vaiva on jatkuva ja vaivaa. Tää on kyllä niin pirullinen "ominaisuus"! Nytkin vatsa pitää kamalaa möykkää, aamuisin usein vatsa ihan sekainen ja saa hypätä vessassa. Välillä taas ihan ok. Oon huomannut et vähähiilarinen ruoka ja maitohappobakt. auttavat jonkin verran.
auttanut minun ärtyvän paksunsuolenoireeseen, suoli lakkaa elämöimästä ja on ihan rauhallinen...
saattaa johtua ilmakuplasta suolistossa. Moni vatsakipu johtuu juuri siitä. Epämääräin kipu ja särkyjämitys. Kannattaa kokeilla
Ensin käyt lääkärillä ettei ole keliakia, allergia tms. Jos ei mitään löydy, lääkäri kertoo että sulla on vain ärtynyt suoli ja toiminnallista vaivaa, ei voi mitään.
Mutta todellakin voi! Ensin jätät pois viljat, maidon ja maitotuotteet, sokerin ja hiivan. Hyvin vähän käytät mitään tärkkelyspitoista ja koisokasveja. Kahvia tai tavallista teetä vain kuppi päivässä, mieluummin vihreä tee. Suosi höyrytettyjä kasviksia, kalaa, smoothieita marjoista ja liotetuista siemenistä. Psylliumia tai pellavansiemeniä vaihdellen voit käyttää kuitulisänä. Vi-siblin huono, siinä sokeria tai sorbitolia ja molemmat paha herkälle suolelle.
Kun vatsa rauhoittuu kunnolla, ala purkaa ruokavaliota osa kerrallaan. Ensin hapanmaitotuotteita, sitten kauraa, muita viljoja.. Hitaasti ja yksi uus aine kerrallaan niin huomaat jos tulee jotain.
Jos tarvit ruokavaliorajoitusten aikana proteiinilisää, on riisiproteiinijauhe paras vaihtoehto.
eikö kukaan tosiaan osaa auttaa?