Mikä saamistasi joulukorteistasi jäi mieleen? Osaan sit ens vuonna lähettää oikeanlaisia ;).
Mulle jäi mieleen kortti ystävältä joka oli tehnyt kortin itse meidän yhteisestä sisäpiiri-vitsistä. Kortti oli siis selvästi vain minua varten tehty.
Myös yksi kiva lapsikortti (valokuva) oli ihana!
Kommentit (18)
katon just sitä kortin kuvaa sillä mielellä että onkohan kortti valittu just mulle. Ja valokuvakorteista tykkään aina. Tänä vuonna tuli yks lapsikortti jossa oli käytetty vähän mielikuvitustakin, ettei ollut vain kuva lapsista vierekkäin tonttulakit päässä.
jossa on oikea joulun tunnelma: tonttuja, lintuja, lyhde, paljon lunta, vanhoja rakennuksia, kirkko.
Ei mitään vitsikkäitä tai valokuvakortteja.
Ne kortit, jossa on jonkun perheen tai lasten valokuvia, ei liikuta mua yhtään. Jouluna pitää lähettää jouluisia kortteja, ei kenenkään kuvia.
yksi jossa oli huumorilla otettu kuva koko perheestä.
Tavalliset joulukorttikuvat ja ne perus-lapsi/eläinkortit ei kyllä jää mieleen.
Jos niitä valokorttikuvia lähettää niin kyllä niiden pitäisi olla edes jouluisia. Ja vielä kivempi jos valokuvaa on harkittu ja suunniteltu vähän enemmän. Mutta tykkään kyllä nähdä tuttujen lapsia silti, joten kuva kuin kuva voittaa tiimarikortin.
Lasten kuvat ja itse tehdyt kortit ilahduttavat aina. Tiimarikortit unohtuvat saman tien.
Ehdoton ykkönen oli tänä vuonna erään tuttavaperheen kortti, jonka kuvat oli ammattikuvittaja piirtänyt. Kuvassa komeili kyseinen perhe hieman sarjakuvamaisesti piirrettynä. Ihan mahtava ja erilainen idea!
Sukulaiset ja ystävät tietää, mistä pidän. Joku kaunis jouluinen maisema, jossa on tonttuja puuhastelemassa joulun askareita. Hevonen tai linnut sopii myös hyvin joulukorttiin. Ei sellaisia uudenaikaisia halvanoloisia, vaan vanhanaikaisia tyyliin Jenny Nyström.
Saan noista joulukorteista tosi paljon joulufiilistä, eikä sitä tule, jos joku lähettää jonkun valokuvan. Valokuvia voi lähettää muuten vuoden aikana.
Valokuvakortit ovat ainoat, jotka nytkin muistan kaikki aika yksityiskohtaisesti. Ne ovat minusta ihania. Näkee miten lapset ovat kasvaneet (joitakin ei olla nähty pitkään aikaan). Lisäksi tiedän sen vaivannäön, mikä valokuvakorttien eteen on tehty. Ihan sama miten lapset kuvassa "pönöttävät", onko jouluinen tms. Ja yhdessä valokuvakortissa oli lapsen jouluisesta piirustuksesta kuva.
Kummipojan äiti on kova askartelemaan jne. Sain kortin johon on sormiväreillä painettu 7kk ikäisen pojan jalka. Se on ainoa mikä tulee just nyt mieleen saaduista korteista.
siihen oli käytetty aikaa, vaivaa, taitoa ja myös normikorttia enemmän rahaa.
joulukortti, jossa Jeesus-lapsi, Maria ja Joosef.
Arvostan sitä, että raha menee hyvään tarkoitukseen.
Ei mitään itse tehtyjä viritelmiä, eikä valokuvia.
Itse piirretty kortti, tosi taidokas ja työläs. Puolustusvoimilta tullut, sotilaita, erottuu ainakin muista . Kortti, jonka mukana itse tehty joulukoriste. Cars-kortti, joka oli pojalle niin mieluisa.
Kaunis kuva kodin edustalta lyhtyineen ja osuva aforismi yläpuolella. Tämä ei ollut kuitenkaan valokuvakortti.
Siihen oli panostettu ja se oli vain kaikista kaunein.
jäi mieleen minusta outo joulukorttikuva: oli otettu tuttavaperheestä kesällä (rippijuhlissa), olit TOSI epätarkka (naamoista ei saanut selvää keitä kuvassa oli, ilman nimiä ei olisi tiennyt) ja oli tehty jouluiseksi liimaamalla jouluaiheisia tarroja valokuvaan.
Kiva että muistivat tietty, mutta aika hämmentävä esitys.
ja valokuvakortit, sekä yksi johon oli lisätty hauska teksti ihan valmiskorttiin.