neuvokaa.. tietääkö joku?
LApseni 4 kk leuka naksuu. Onko muilla vastaavaa? Soitan huommena neuvolaan ja kysyn asiasta. Naksunut jo muutaman viikon mutta luulin sen loppuvan.. Mistä se voi johtua onko vakavaa? Ei naksu syödessa vain välillä tekee sitä muuten vain ja välillä itkiessä.
Kommentit (7)
...jo muutaman viikon, mutta NYT olet niin huolestunut ettet malta odottaa aamuun?
hammashoitaja tai -lääkäri (en muista kummalla käytiin) sanoi että on löysät leukanivelet. Ei vaarallista, mutta sanoi ettei kannata antaa purkkaa tai mitään sellaista että suu pitää avata todella isolle, ettei vaan mene sijoiltaan. Nyt poika 3v eikä naksu enää.
ei aiemmin naksunut kuin muutaman kerran. tänään on jo usemmin tehnyt sitä.
Meidän esikoiselle tuli eka hammas 5kk ja muljutteli leukojaa, kun ilmeisesti kutisi. Voisko teillä olla jotain vastaavaa? Onko siis hampaita jo tulossa vai onko jo hampaita?
Löysät leukanivelet vaan, menee iän kanssa ohi.
kulmahampaan kulma näkyy ja on turvonnut hieman ja alkanut syömään leluja että on mahdollista. ja kuola vain valuu :) ei kovin suuhun anna katsoa.
kertokaa tietämättömälle. en edes aamuun jaksa odottaa mistä voisi johtua.