vauvan kanssa uimahalliin
Muksumme on siis 8kk ja rakastaa vettä. Voikohan uimahalleissa käydä vauvan kanssa ihan keskenään eli en tarkoita vauvauintiryhmiä,vai onkohan jotain ikärajoituyksia...? Pitäisiköhän laittaa sellainen uimavaippa vai ihan uimahousut?
Kommentit (2)
äp2005:
Muksumme on siis 8kk ja rakastaa vettä. Voikohan uimahalleissa käydä vauvan kanssa ihan keskenään eli en tarkoita vauvauintiryhmiä,vai onkohan jotain ikärajoituyksia...? Pitäisiköhän laittaa sellainen uimavaippa vai ihan uimahousut?
Siis pojan täytettyä 3kk.menimme vauvauintiin ehdimme käydä 2kertaa kun kesä tuli ja hallit sulkeutui. Ohjaaja antoi itsenäisten uintien ohjeiksi ettei alle vuoden ikäistä luonnonvesiin mutta hallissa voi käydä niin että ajoittaa menemiset esim.puhdistusajankohtaan. Selvitin käytäntöjä eri uimahalleista ja ainakin Helsingissä vedet käy koko ajan puhdistuksen läpi. Nyt poika liki 10kk. ja ollaan uitu koko syksy itsenäisesti. Itse ainakin selvittelin missä lämpimimmät vedet. Mikäli lähiuimahallissasi järjestetään vauvauintia kannattaa mennä niiden jälkeen jolloin vesi on todella lämmintä heidän jäljiltään. Meillä on ainakin nautittu uimisesta kovasti ja tulemme käymään useita kertoja viikossa jatkossakin. Varusteina meillä on ollut tav. uimahousut. Ei olla syöty heti ennen uimista (vaikkakin saunassa tulee aina vähän maisteltua rintaa). Ensin lämmittelemme saunassa jonka jälkeen pulikoidaan n.30min ja sitten takaisin saunaan jos vesseli on reippaalla tuulella palaamme uudestaan. Pallo on myös ollut hyvä lisä- on sitten joku minkä perässä mennä.Ulos kun pääsemme pukemisten ja juomisten jälkeen niin ei kauaakaan kun poika nukkuu tyytyväisenä.
Tässä linkki jossa hyvät ohjeet valmistautumiseen (vauvauintiin kylläkin mutta yleismaallisia):
http://www.folkhalsan.fi/default.asp?path=227;230;244;1236;1235;1197;37…
No se meijän uimisista toivottavasti teidän pikkuinen pääsee myös nauttimaan vedestä Ü
Ei tosin ihan vielä ajankohtaista meillä.
Suositus taitaa olla, ettei ennen vuoden ikää? En oo kyllä yhtään varma.
Kummityttö vietiin äipän kanssa uimaan siinä 9-10kk ikäisenä, kun oli kanssa oikea vesipeto. Mentiin heti aamusta, ettei vesi olisi ehtinyt kovasti " likaantumaan" ja uitettiiin tyttöä 15-20 min. lasten kahluualtaassa, jossa vesi oli kaikkein lämmin.
Ei saanut mitään pöpöjä ja kovasti tykkäsi.