Viekö kaksi lasta todellakin paljon rahaa?
Jos kuitenkin vauva tavarat on tallessa, esikoisen vaatteet jää pienemmälle ym...
Kommentit (20)
Se on se suurin rahanmeno pienten lasten kohdalla jos on työssäkäyvä ihminen. Minulle nuo tulonmenetykset olivat yhteensä kymmeniä ja kymmeniä tuhansia euroja kahdesta lapsesta. Siinä rinnalla jotkut vaippa- ja vaatehankinnat ovat hyttysen kakka valtameressä.
Sanoisin, että ensimmäisen vuoden aikana ei toinen lapsi välttämättä vie juurikaan rahaa. Pinnasängyt, rattaat, vaatteet ja tarvikkeet ovat pääosin valmiina, eikä vaipat/korvikkeet/soseet nyt vielä hirveästi rahaa vie.
Mutta äkkiähän se lapsi kasvaa, ja kyllä kahden lapsen vaatettaminen, ruokkiminen, tarhamaksut, harrastuskulut yms. vievät toki enemmän kuin yhden vastaavat. Ja meillä vähän isommalla lapsella vaatteet myös hajoavat pitkälti omassa käytössä, joten suuri osa niistä ei säily enää pikkusisarukselle.
Sitten kun alkavat harrastaa ja vaatia merkkivaatteita, mopoja ja autokouluja niin kyllä ne aika kalliiksi tulee.
Suksia, luistimia yms pystyy aika pitkään käyttänään molemmat, mutta jos ovat pienellä erolla niin esim samankokoisia pyöriä pitää olla kaksi jne.
Teinit siis tosiaan vie kaiken käteisen :D
mulla ei ikinä oo käteistä kun lapset vie ne heti kun oon automaatilla käynyt.
No tietty ne on teinejä jo.
Vai kannustatko edelleen varastamaan?
erilaisista hankintatarpeista. Kolme teinipoikaa.
kesken se tavaroiden ja vaatteiden kierrättäminen ei ole välttämättä kovin mielekästä. Jos on samaa sukupuolta, niin vauva- ja pikkulapsiaika on melko edullista toisen lapsen kohdalla. Mutta jo 3-4-vuotiaan vaatteet alkavat kulua käytössä jo sen verran, ettei niitä viitsi kaikkia kierrättää toiselle. Uudet sisarusrattaat joutuu hankkimaan jos lasten ikäero on pieni, muussa tapauksessa pärjää vanhoilla vaunuilla varmaankin.
Mutta aika lyhytnäköistä keskittyä tuohon pikkulapsiaikaan muutenkaan. Kahden lapsen päivähoito vie rahaa lähes tuplat yhteen lapseen - sisarusalennus ei päätä huimaa. Harrastuksissa saa yleensä pienen sisarusalennuksen olettaen, että lapset harrastavat samaa lajia. Alennus on toisen lapsen kohdalla tyyliin 10%. Vakuutuksista ei tule kummempia alennuksia toiselle lapselle. Lapsen kasvaessa pääsyliput, junaliput, bussiliput, lentoliput ym. maksavat ihan kuten esikoisellekin.
Näin kahden pienen lapsen äitinä sanoisin, että ei elämä kahden lapsen kanssa ihan ilmaista ole. ;)
Pari esimerkkiä: äiti mun piti tänään mennä ostaan niitä lukion kirjoja, tarviin sataviiskymppiä. Äiti multa hajos nää kengät ihan annatko rahaa. Äiti huomenna pitää sit treeneihin viedä se lisenssimaksu, muistitko nostaa käteistä. jne. jne. jne...
Samaa mieltä kuin muutkin. Vauvatarvikkeiden ilmaisuuden varaan ei kannata paljoa laskea. Jos olet nyt töissä, niin ansionmenetys on kaikista isoin kustannus. Sitten isommilla lapsilla tosiaan päivähoitomaksut, harrastusmaksut, tarvikkeet jne. maksavat koko ajan lähes tuplat. Samoin tarvitsette isommille lapsille omat sängyt jne. ei se 5-vuotias enää siinä pinniksessä nuku. Työpöytää jne myös joka ipanalle omia.
Jos ikäero on pieni, niin vaatekootkin voivat olla isompana samat, ei pysty kierrättämään yhtään.
Täällä aina sanotaan, että lapsi tuo leivän. Eipä mulle ole palkankorotusta tullut sen vuoksi, että olen lapsia saanut. Päinvastoin ansiokehitys on pelkästään työehtosopimuksen varassa.
mitä isommiksi tulevat sen enemmän vievät. Teineihin sitä rahaa vasta meneekin.
Ei ne vauvatavarat ole ainoat mikä lapsissa maksaa.
- äiti multa on kaikki housut käyneet pieniksi kesän aikana
- äiti mulla ei oo bussilipussa yhtään arvoa ja huomenna pitäis käydä siellä mummolla
- äiti muistathan sitte ku lupasit että ens talveks saan uuden talvitakin
- äiti koululääkäri määräs mulle jotain ihme rasvaa ja lääkkeitä tähän akneen, nää maksaa satanelkyt euroo, voitko hakee nää mulle apteekista
- äiti nyt tää kännykkä kyl hajos ihan lopullisesti
- äiti samppoot on loppu eikä mulla oo deodoranttiakaan. Ja sitä paitsi tarviin uuden föönin kun sisko vei sen edellisen riparille ja hajotti sen.
- äiti tääl ei oo mitään syötävää anna rahaa niin käyn ite kaupassa
- äiti mulla ei oo yhtään hupparia ja kohta alkaa koulu
- äiti mun pitää saada uusia rintsikoita kun oon taas kasvanut...
- äiti fudismaksu oli noussu satasella tällä kaudella
- äiti kahella mun kaverilla on synttärit ja mun pitää ostaa niille lahja
- äiti voinko saada vähän rahaa. Onks sul mitään lompakossa. Miksei sul ikinä oo. Kaikil kavereil on.
isompina kyllä ja vähän lisääkin. Harrastukset, vaatteet, ruoka, urheiluvälineet, matkat ja ihan kaikki mitä aiotte tehdä maksaa moninverroin enemmän.
pari vuotta...
eli jos olisin mennyt töihin kun eka oli 3 v niin olisin tienannut 26 kuukautta enemmän normaalin palkan 360 euron kotihoidontuen sijaan.
Eli 26 kuukautta menetin 3000 e kuukausituloja ja sen 10 kk äippälomankin olin pienemmillä tuloilla. Äkkiä laskettuna kotona olo maksoi ainakin 80 000 euroa verotettavia tuloja.
Olishan sillä verojen jälkeen jäävällä osuudella tehnyt vaikka mitä!
Meillä on tyttö ja poika. Vaatteita ei voi kierrättää kun lapset ovat ihan eri mallisiakin. Ei auta ostaa mitään unisex vaatteita pelkän värin puolesta.
Lisäksi maksaa enemmän ostaa kaksi polkupyörää, sukset, luistimet, maksaa kahdet harrastukset, kahdet lomamatkat, elokuvat ym ym.
JOS olisin jäänyt molemmista hoitovapaalle kunnes 3v, tulonmenetykset ja päivähoidon menot kahdesta lapsesta olisivat olleet suunnilleen tällaiset:
- Äitiyslomat (2*1 vuosi): 40 000 €
- Hoitovapaat (2*2 vuotta): 200 000 €
- Päivähoitomaksut ovat kahdesta lapsesta yli 5000€/a eli kymmeniä tuhansia yhteensä vaikka hoitovapaiden vuoksi ei olisi niin monta vuotta hoidossa.
Yhteensä lähemmäs 300 000 euroa!
Mutta kun en jäänyt hoitovapaalle, kahdesta pienestä lapsesta:
- Äitiyslomat 40 000 €
- Päivähoitomaksut (2*6 vuotta): 30 000 €
Tulonmenetykset ja päivähoitoon liittyvät menot 70 000 €.
Ja näihin tulee tietenkin PÄÄLLE vaikka mitä, vaatteita, tarvikkeita, ruuat, isompi asunto (kuin kahdelle aikuiselle) jne. Ja tämä on vain pikkulapsiaika. Kyllä saa koululaiset kuluttaa ihan hirveästi, jos näihin summiin yltää. Ainakin meillä vauva- ja pikkulapsiaika kuormittavat taloutta koviten juuri lähinnä tulonmenetysten vuoksi.
Mutta kukapa näitä laskee, on ne lapset niin ihania ;)
mulla ei ikinä oo käteistä kun lapset vie ne heti kun oon automaatilla käynyt.
No tietty ne on teinejä jo.
vaikka kuin olis teinejä, ja varsinkin teinin pitäisi jo ymmärtää,että toisen rahapussilla ei käydä ilman lupaa.
ihan kinuavat käsi ojossa.
Ja nimenomaan tosiaankin noihin tarpeisiin mitä edellä mainittiin. Ei oikeen voi sanoa, että 'ei, en anna rahaa koulukirjoihin tai terveyssiteisiin :)'
vaikka kuin olis teinejä, ja varsinkin teinin pitäisi jo ymmärtää,että toisen rahapussilla ei käydä ilman lupaa.
teinien lypsää teiltä rahaa? Tehän tässä olette vastuuttomia aikuisia.
Jos alle kahden vuoden vanha kännykkä menee rikki, niin sitten ollaan ilman kännykkää. Vaate- ja kenkäostoksilla käydään kahesti vuodessa, ennen koulun alkua ja joulun jälkeen. Harrastukseksi voi valita jonkun sellaisen lajin, joka ei maksa tonnia vuodessa. Viikkorahan pitää riittää huvituksiin, ja jos bussilipusta loppuu kate liian aikaisin, mennään fillarilla.
teinien lypsää teiltä rahaa? Tehän tässä olette vastuuttomia aikuisia.
Jos alle kahden vuoden vanha kännykkä menee rikki, niin sitten ollaan ilman kännykkää. Vaate- ja kenkäostoksilla käydään kahesti vuodessa, ennen koulun alkua ja joulun jälkeen. Harrastukseksi voi valita jonkun sellaisen lajin, joka ei maksa tonnia vuodessa. Viikkorahan pitää riittää huvituksiin, ja jos bussilipusta loppuu kate liian aikaisin, mennään fillarilla.
Meillä lapset saavat harrastaa niitä harrastuksia, jotka kokevat mieleisekseen ja joissa viihtyvät. Muutenkin maksan ihan mielelläni kaikki järkevät kulut, joita lasten kasvattamisesta koituu. Ei sen myöntäminen, että kallista on, tarkoita, että se olisi huono asia.
mulla ei ikinä oo käteistä kun lapset vie ne heti kun oon automaatilla käynyt.
No tietty ne on teinejä jo.