Briteissä on kuus viikkoa aikaa nimetä lapsi virallisesti.
Kommentit (6)
ymmärtänyt tätä suomalaisten salailuvimmaa ja sitä, ettei osata ajoissa päättää lapselle nimeä.
Meillä oli ainakin jo ennen ekaa ultraa nimiehdotukset, kun niitä esitietolomakkeessa kysyttiin. Ja sitten, kun toisessa kuuli sukupuolen, niin omalla nimellä sitten lasta kutsuttiin.
Yleensä vanhemmat tietävät ja ilmoittavat lapsensa nimen heti sen synnyttyä.
Meillä toinen lapsista sai nimensä jo muutama kuukausi ennen syntymäänsä.
kansanuskossa nimen antoon on liittynyt maagisia merkityksiä. Nimi on haluttu salata niin kauan, että lapsen on nähty pysyvän hengissä kriittisimpien ensikuukausien yli. Olikohan se turvallinen nimenjulkistusajankohta ensimmäisen hampaan puhkeaminen, jotain tällaista muistelisin joskus lukeneeni.
Minulle saksalainen työkaverini naureskeli "nimetöntä vauvaraukkaa", kun kerroin ettei lapsella ollut vielä nimeä. Hänen mielestään se oli ihan hassua ja kummallista. Kiinnostava keskustelu puolin ja toisin.
Minun mielestäni kaikki käytännöt ovat yhtä hyviä, ei minua ollenkaan haittaa jos jollain on nimi valmiina jo ennen syntymää ja joku pitää salassa ristiäisiin.
Eikös lapset maailmalla yleensä epävirallisesti nimetä jo mahassa. En itse voisi nimetä ketään ennen kuin olen ne nähnyt, ja/tai viettänyt aikaa lapsen kanssa! :)
En ymmärrä tätä suomalaisten tapaa, että nimi ilmoitettaan vasta ristiäisissä.
Lapsi, kun syntyy hänellä olisi nimi samantien. Se olisi järkevää ja reilumpaa.