suosittele alle 400 e läppäriä
Vanha HP hajosi, käyttö nettisurffailua ja tavallista kirjoittamista (ehkä pitää hankkia office student tai menne ilmais open officella). Käyttäjät 10 v poika, 13 v ja miä = äiti. Lapset pelaa netissä mutta vanhakin kone pelitti ongelmitta niin ei ne mitään ihme vempelettä tarvitse. Kunhan toimisi ongelmitta ainakin muutaman vuoden.
Onko kukaan hankkinut hiljattai halpis konetta, mieluummin 15" kuin mini ehkä kuitenkin.
Kommentit (6)
Perjantaina Koneboxista tän mun uuden HP:n läppärin, maksoi 399 e ja voin suositella, aivan loistava peruskone!! :)
kehtaa suositella, mutta menee satasella yli sun budjetin, mutta on todella hyvä tarjous:
http://cdon.fi/kotielektroniikka/15inch_asus_x53sd-sx417v_intel_i7-2670…
Core i7 läppärit maksaa yleensä noin 800-900, tuo lähtee nyt 499,-
Tero
Esim. Gigantissa on hyviä tarjouksia. Normaalihintaista konetta ei oikeastaan edes kannata ostaa jos tarkalla mallilla ei ole väliä.
Olen sitä mieltä, että hintarajasi on satasen liian alhainen. 499e hintaan saa jo kohtuuhyvä koneita tarjouksessa, mutta 399e hintaiset ovat yleensä varustettu alitehoisella prosessorilla.
Näitä alitehoisia prossuja ovat Intel Atom, Intel Celeron ja AMD E2-/C- tyyppiset. Ne kannattaa jättää suosiolla kauppaan.
Perushyviä prosessoreja ovat Intel Core, Intel Pentium, AMD A4 ja AMD A6.
Toimii moitteetta lasten pelikoneena ja nettikäytössä. Halpa peruskone.
mutta on tietenkin vaatimattomampi kone ominaisuuksiltaan kuin tuo ylempi:
http://cdon.fi/kotielektroniikka/acer_as5749-52454g32mnkk_core_i5-2450m…
Ja se on Acer.
Tuo Asus on ihan oikeasti nyt sellainen tarjous, jollaista et helpolla löydä muualta ja siinä on konetta useammaksi vuodeksi.
Tero
Osta Applen läppäri. Viimeistä mallia MacBook Prota Retina-näytöllä ei taida vielä olla Suomen markkinoilla, mutta tuolla naapurin Rainerilla ois kaupan pari kappaletta Airia ja MacBook Prota.