Älkää KOSKAAN aloittako päivähoitoa heinäkuussa!!!
Ja älkää ihmeessä pitäkö lasta hoidossa, jos hän on vasta aloittanut päivähoidon.
Heinäkuussa päivähoito on keskitetty ja koko homma on kaaoksessa. Ei ole omat hoitajat vaan ketä sattuu, joka viikko ja pahimmillaan päivittäin eri hoitaja. Hoitajat eivät tunne hoidettaviaan kuin paperien perusteella, homma hoidetaan niin pienellä miehityksellä kuin mahdollista. Ryhmätilat vaihtuvat jne.
Jos lapsi aloittaa päivähoidon tuolloin, hän joutuu kaaokseen, vaikka aloitus on vaikeaa ihan normaalissakin tilanteessa. Ja kuukauden päästä on uusi aloitus, koska silloin siirrytään omaan taoon. Juuri aloittaneelle lapselle kesäpäivähoito on hirveää, koska hän on juuri alkanut tottua tiettyyn paikkaan, tiettyihin rutiineihin ja tiettyihin ihmisiin ja kesäpäivähoidossa kaikki tämä muuttuu.
Eipä mulla muuta.
Kommentit (10)
älkää koskaa ottako vastaan mitään muuta työtä kuin vakituista, hyvin palkattua, työajoiltaan täysin vapaata ja päiväkodin vieressä sijaitsevaa. Muunlaisiin tarjouksiin sanokaa nou ja olkaa ainakin kesä työttömänä. Ansiosidonnaisella elää ihan kohtalaisesti ja hei kuka nyt kesällä edes hakisi töitä saati seuraisi että työnhaku etenee.
Ei mulla muuta.
(ap:n pointi kyllä ymmärtäen mutta erään toisen solmukohdan esittäen)
älkää koskaa ottako vastaan mitään muuta työtä kuin vakituista, hyvin palkattua, työajoiltaan täysin vapaata ja päiväkodin vieressä sijaitsevaa. Muunlaisiin tarjouksiin sanokaa nou ja olkaa ainakin kesä työttömänä. Ansiosidonnaisella elää ihan kohtalaisesti ja hei kuka nyt kesällä edes hakisi töitä saati seuraisi että työnhaku etenee.
Ei mulla muuta.
(ap:n pointi kyllä ymmärtäen mutta erään toisen solmukohdan esittäen)
maailmoja kaada. Ja miten usein molemmilla vanhemmilla on sama tilanne samaan aikaan?
Turha tulla jeesustelemaan, kun ihmisillä on vain joskus pakko valita kahdesta pahasta se pienempi.
riippuu siitä missä se lapsi on hoidossa. Meillä on päivystävässä pk:ssa ja ihan on samoja hoitajia ja tutut kuviot. Vähän lapsia. Eipä mulla muuta.
Maailma ei yhteen heinäkuuhun kaadu. Kesätöitä vastaanottamalla pääsee hyvin työelämään kiinni, koska silloin on monessa paikassa ainoita hetkiä, kun uusia otetaan sisään suurella joukolla.
edistävät työpätkät ovat juuri silloin kun muu Suomi lomailee -silloinhan tuuraajia tarvitaan.
kesäkuussa omassa päiväkodissa ja päiväkoti oli auki heinäkuunkin. Totta, että siellä oli vieraita lapsia välillä, mutta tilat olivat samat koko ajan ja aina oli vuorossa ainakin yksi tuttu hoitaja ja lisäksi siivooja ja keittäjä olivat tuttuja. Joten mitään ongelmaa ei ollut
Sekava turvaton aloitus päiväkodissa saattaapa hyvinkin jättää melkoisen turvattomuuden jonka kanssa saatanee pitkään kamppailla. Ei kannata riskejä ottaa turhaan jos vaan pystyy välttämään. Päivkodin aloitus aina vaikea pienelle.
ei ole kiva olla työntekijälläkään....
lh