Koiran mukaanottaminen matkalle, lentokoneeseen ?
kokemuksia?
Suunnittelemme vasta matkaa, mutta siis koira olisi tulossa mukaan.
Kerro alusta loppuun kuinka asia eteni, minne koiran veitte kentälle saapuessanne ja määränpäässä saitte koiran ?
Hölmö kyselee
Kommentit (10)
Maksu määräytyy painon mukaan ja on helvetin kallista. Määränpäässä jännität, että koira on ollut samassa koneessa kuin sinä. Jännittävää on myös se, onko koira seonnut pelosta matkalla.
ja koiria matkustaa mukana usein. 10kg koira joutuu kyllä ruumaan eli osta suora lento. Pysy sinä allerginen vaan kotona! On ihan normaalia liikkua perheenjäsenensä kanssa myös lentokoneella.
Laukku ja koira saavat painaa yht. 5kg. Kaikki lentoyhtiöt eivät ota koiria matkustamoon.
Kuljetuskopassa eläimen pitää pystyä seisomaan suorana, kääntymään sekä makaamaan luonnollisesti. Kopan on oltava tarpeeksi lujatekoinen, jotta se suojaa eläintä lennon aikana.
Lyhytkin lento pimeässä ja meluisassa ruumassa ilman tuttua ihmistä on monelle eläimelle hyvin rasittavaa ja saattaa aiheuttaa henkisiä traumoja ja jopa fyysisiä vammoja. Jos matkan aikana joudutaan vaihtamaan konetta, saattaa lemmikki myös eksyä väärään paikkaan, kuten matkatavaroillekin joskus käy.
Jos on kovin pitkä matka, kroonikkovaippa vaikka pahviin teipattuna on hyvä kuivike, mutta kunnon puuvillavilttikin kelpaa, jos pelkäät, että koirasi syö sen vaipan.
Koiralle on varattava lippu ennakkoon ja tarkat mitat olatava tiedossa. 10 kg koira ei mahdu koneen sisätilaan, ainoastaan ruumaan.
Kesäaikaan joihinkin koneisiin ei oteta ruumaan koiria.
Koira luovutetaan kentällä.
Eri maihin on eri säädökset rokorukset kuntoon!!
http://www.toydogs.net/tiedote/airlines_pet.htm
ja ihan mun sylissä matkusti, vaikka niin ei saisi... Olisi pitänyt olla koko lennon ajan kyllä siinä jalkatilassa, jossa käsimatkatavarat pitää pitää, ja vesitiiviissä paketissa, eli kuiten laukussa :)
Mulla on kamala allergia ja en voi minkään koiran kanssa lennellä.
Hankkikaa sille hoitopaikka koirahoitolasta.
yksikään allerginen, tiedän.
terkuin koiransa kanssa lentävä, matkustamossa
On koiralle hirveä kokemus olla ruumassa.
Olipa tökerö kommentti. Mielestäni kaikki koirat pitäisi tietenkin laittaa ruumaan. Koiran kanssa en voi olla samoissa tiloissa.
ja koiria matkustaa mukana usein. 10kg koira joutuu kyllä ruumaan eli osta suora lento. Pysy sinä allerginen vaan kotona! On ihan normaalia liikkua perheenjäsenensä kanssa myös lentokoneella.
Kylla ihmisen terveys Ja henki kuule menee elaimen edelle. Se koira ei matkusta sun kanssa jos koneessa on yksikin allerginen
Mulla on kamala allergia ja en voi minkään koiran kanssa lennellä.
Hankkikaa sille hoitopaikka koirahoitolasta.