Jos olet itse kipeänä kotona, laitatko lapsen päiväkotiin?
Riippuu pitkälti varmaan siitä miten kipeä on.
Kommentit (22)
Niin en laita. Aattelen niitä muita perheitä. Mut jos on joku muu mua rampauttava ni todella laitan...
Olo kuin tapetulla madolla, kamala tauti päällä. En pysty olemaan pystyssä, joten en voi pitää kuopusta täällä....
Nyt olen itse influenssassa, kuumetta parhaimmillaan 39,8 ja risat. En enää selvinnyt samaan aikaan tästä, rästitöistä ja tervehtyneistä lapsista eli joo, menevät huomenna koko päiväksi eskariin, kouluun, ip-kerhoon ja päivähoitoon.
Jos olen pahasti kipeä, en jaksaisi viedä lapsia päiväkodille (autoton perhe, eli vaatisi pienen reippailurutistuksen).
Migreenissä/päänsäryssä vien lapset aina jos tuntuu että jaksan jotenkuten lähteä viemään, koska silloin jaksamisen kannalta on todella ratkaisevaa saada edes hetken hiljaisuus ja rauha.
kerrat kun olen ollut kipeä niin olen todellakin kipeä isolla koolla ja silloin en kykene lasta hoitamaan.
jos mies olisi töissä ja lapsi sen verran vanha, että olisi päiväkodissa.
Jos olen pahasti kipeä, en jaksaisi viedä lapsia päiväkodille (autoton perhe, eli vaatisi pienen reippailurutistuksen).
Migreenissä/päänsäryssä vien lapset aina jos tuntuu että jaksan jotenkuten lähteä viemään, koska silloin jaksamisen kannalta on todella ratkaisevaa saada edes hetken hiljaisuus ja rauha.
kovassa kuumeessa olisi kamalaa olla vastuussa yksin lapsista ja kuskaamisista. Meillä onneksi mies voi viedä lapset hoitoon, jos minä olen kipeä.
niin sillloin olen niin kipeä, että en todellakaan jaksa lähteä kuskaamaan lapsia minnekään. Joten todellakin pidän lapset mieluummin kotona.
että joutuisivat itse kuskaamaan, ovat yksinhuoltajia, vai onko joku muu syy, miksi mies ei voi lapsia viedä?
Siinä kunnossa, että pystyisin hoitamaan lapset itse, niin lähtisin töihin. Eli ilman muuta lapset menevät hoitoon, jos olen sairaana.
Mä en jää kotiin kuin tosi sairaana, joten kyllä, vien lapset hoitoon...
mies vuorotöissä.
Jos mies voi olla töissä vaikka 4.50-16.10 töissä tai 14-22 tai yön ja nukkuu sitten seuraavana päivänä, joten joutuisin ainakin toiseen suuntaan tse kuskaamaan.
Joten mieluummn lapset sitten kotona.
Jos vatsatauti, voimat ei riittäisi lapsen hoitoon mutta eipä lasta tarhaan viitsi viedäkään muita tartuttamaan, ja jos molemmat ollaan miehen kanssa sairaina, eipä kumpikaan jaksa/pysty mihinkään lähtemäänkään.
Jos kyseessä KOVA flunssasairaus, minkä lapsi jo sairastanut, ja itse olisin kotona ja mies veisi lapsen tarhaan, niin mielestäni parempi lapsenkin kannalta olla tarhassa. Jos taas lapsi ei ole vielä tautia sairastanut, niin en veisi tarhaan, koska kovin tod.näk. tulisi saamaan saman taudin.
Mielestäni kovin sairaudesta riippuva asia.
Mies ei ole 8 vuoden aikana ollut mun sairauksien takia ollut päivääkään pois töistä. Onneksi esikoinen on jo aamupäivän koulussa, kotona olevat tieety hoidan. No, itse olen valintani tehnyt ja kestän tämän. Toki välillä vituttaa, mutta syy ei ole lapsissa...
nenä verillä joutuu niistämään ja paha yskä.
Lihaksia särkee ja välillä hiki valuu ja välillä palelee. Kuumemittarista patteri loppu joten en tiedä onko kuumetta. Olo tuntuu kuumeiselta.
Lapsi 1v8kk on ollut alkuviikon kipeänä ja tänään eka kuumeeton päivä. Pojallakin räkä valuu vielä ja paha yskä.
Ollaan molemmat kotona huomenna.
Jos pystyn hoitamaan lapsia kotona, pystyn taatusti olemaan töissäkin ;)
Eli sairaslomalla olen sairaana.
sama juttu kun lapsista toinen on sairaana (yleensä 3-vuotias) niin 6-vuotias menee kyllä ihan normaalisti tarhaan vaikka äiti jääkin pikkuveljen kanssa kotiin.
olen ekaa kertaa ikinä vienyt (ts. mies on vienyt) lapset päiväkotiin, kun olen ollut kipeä. Kuumetta 38-40 astetta, en vaan voi hoitaa pieniä.
Päiväkodista sitten marmatettiin, että kun lapset on yskässä, eikö ne vois olla kotona, kun äitikin kuulemma on...
ruokailut yms. en laita.
Jos olen todella kipeä, todellakin laitan!