Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kävipä näissä vaaleissa miten tahansa, niin varmaa

Vierailija
05.02.2012 |

ainakin on, että kansa on jakautunut kahtia presidenttinsä suhteen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä näen asian täysin päivastoin: kumpi tahansa valitaankin, suomen kansa on osoittanut tahtovansa modernin, liberaalin ja avoimen presidentin. Kumpikin vaihtoehto on irtiotto takapajuisen rasistimaan leimasta!

Vierailija
2/5 |
05.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin jäämme eurohompanssin ikeen alle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenna kukaan enää muistakkaan koko juttua. Haaviston kannattajista suurin osa ymmärtää että Sauli ei ole yhtä kuin netissä homotteleva homppania ja muut vastaavat. Ja jos sattuisi käymään niin ihmeellisesti että Haavisto voittaisi, sitten juopa kestävisi varmaan yhtä kauan kuin Halosen naispresidenttiyden hyväksyminen, mikä oli aikanaan ihan samanlaisen haloon kohteena.

Vierailija
4/5 |
05.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

maassamme ja seurauksena on aikamoisia ristiriitoja.



Tässä listaa, joissa tämä tulee näkymään vakavimmin:



Kaupunki - maaseutu



1,5 Milj. - 3,5 Milj. ihmistä, joilla on täysin eri intressit







Köyhät - Hyvinvoivat



Tarkkoja lukuja ryhmistä en tiedä, mutta köyhien osuus kasvaa. Jostakin syystä köyhät lisääntyy nopeammin. Kun köyhien määrä ylittää kipukynnyksen ja kun tuloerot kasvaa liian suureksi, on väistämättä edessä konflikti. Sitä ennen yhteiskunta muuttuu turvattomaksi syrjäytymisen/rikollisuuden seurauksena. Myös köyhä haluaa ruokkia lapsensa, keinolla millä hyvänsä.





Etniset/uskonnolliset ryhmät - valtaväestö



Näiden ryhmien koko tuskin täällä kasvaa suureksi, mutta he usein ovat "äänekkäämpiä" ja radikaalimpia.









Tuossahan tuota on pureksittavaa tulevaisuuteen. Moni tietysti kuuluu noissa usempaan ryhmään. Nyt kuvitellaan, että äänestämällä presidentin vaaleissa tätä jaottelua saadaan poistettua, mutta valitettavasti se ei taida ihan noin mennä. Kumpikin ehdokkaista edustaa aika räikeästi yo. jaottelussa jompaa kumpaa ryhmää, vähintäänkin alitajuisesti.

Vierailija
5/5 |
05.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niiden tuloksella ole kauheasti merkitystä, koska presidentti on lähinnä symboli. Eduskunta ja hallitus ne enemmän vaikuttavat siihen, miten kansa jakautuu, jos on jakautuakseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kahdeksan