Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä merkitä nimi päiväkodin vaihtovaatteisiin?

14.11.2005 |

Poika on aloittamassa päiväkodin tammikuussa ja mietin täällä jo täyttä päätä käytännön asioita. Eli millä merkitä pojan nimi päiväkotiin meneviin vaihtovaatteisiin? Onko olemassa jotain nauhaa, johon voi kirjoittaa, kun usein laput vaatteissa tosi pieniä... Millä olette kirjoittaneet onko tähän tarkoitukseen jotain tekstiilitussia yms. ettei sitten pesussa lähde pois / tahraa vaatetta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvin toimii, eikä lähde pesussa pois. Varmaan jossain vaatekappaleissa tuo nauha on parempi, mutta me ollaan pärjätty näin.

Vierailija
2/6 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apteekissa myydään Leukoplast nimistä laastari teippiä, ruskeaa. Se pysyy vaatteessa kuin vaatteessa hyvin pesutkin ja vedenkestävällä tussilla kirjottaa nimen. Olen käyttänyt tätä konstia, ja se on hyvä ja edullinen. Tarhantädit neuvoivat meille tämän idean. Jos haluaa edullisesti päästä tässä merkkaus touhussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

enpä ole moisesta kuullutkaan ennen! Pysyisiköhän se myös villavaatteissa, kotikutoisissa sukissa ym.?

Itse olen käyttänyt tekstiilitussia muihin vaatteisiin, olen niin saamaton etten kyllä saisi mitään lappuja ommeltua tai edes silitettyä mihinkään.. ;) Noihin villaisiin vaatteisiin en ole toistaiseksi laittanut mitään, ja tahtovat tumput ja sukat kyllä kadota päiväkodissa..

Pitääkin suunnata apteekkiin, kiitos vinkistä!

Vierailija
4/6 |
20.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo villavaatteissa toi leukoplast laastariteippi on tosi hyvää, ei oo mulla lähtenyt pois vaikka olebn koneessa pessyt!

Vierailija
5/6 |
14.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
6/6 |
14.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti menin tilaamaan.