Sinä Kätevä Emäntä: Tuparit - laittaisitko ruokaisat vinkkisi!
Hei!
Eli tulossa on tuparit, joihin kutsuja lähtee n.15:sta aikuiselle, alakouluikäisiä lapsia tulee ehkä 10. Haluan huomioida erityisruokavaliot huolella, sillä tarjoiluillani haluan kiittää näitä kutsuttuja avustaan meidän remonteissa. Osaan tehdä yhtä sun toista, siten tarjoilujen ei tarvitse olla "helppoa ja yksinkertaista". Konditoriatasoon en yllä, eikä leipominen ei ole vahvin lajini.
Päänvaivaa tuottaa nyt se, että tarjottavaa määrällisesti täytyy olla aika paljon. Siten osa tarjottavista pitäisi pystyä edellisenä päivänä, osa samana. Haluaisin tarjota "ruokaisat" tarjottavat, mutta esim. laatikkoruuat tai lämpimät ruuat eivät käy, koska kotiuuni ja astiani eivät siihen riitä.
Mukavinta olisi, jos LÄHES kaikki ruuat kävisivät kaikille. En välittäisi tehdä esim. yhtä keliakia-ruokaa, yhtä maidotonta jne jne. Tässä ruokavalio-rajoitteet:
1 keliaakikko (viljaton)
1 maidoton
1 kasvis
3-5 karppaajaa
Olen kiitollinen kaikista vinkeistä! Jos sinulla Kätevä Emäntä on vielä resepti herkkuusi, laitathan senkin!
Kommentit (20)
...vai pelottiko tuo vähän hiilihydraattisen ruokavalion huomioiminen ehdotelmat pois?
En aio näitä karppaajia sillä lailla huomioida, että tarjottava olisi ravitsemuksellisesti sitä runsasrasvaista ja lihaisaa jne, ainoastaan yritän pitää sen hiilarimäärän pienempänä. Eli en tee makaronia, viljaa tai riisiä sisältäviä tarjottavia.
gluteiiniton leivonta blogi
http://gluteeniton.vuodatus.net/blog/category/Leiv%C3%A4t+ja+s%C3%A4mpy…
eikös leipomukia voisi sitten tehdä niin, että myös maidoton ja kasvissyöjä voi syödä. Minusta suurin ongelma on vain nuo karppaajat.
Miten olisi lämpimäksi ruokasi joku keitto, joka soveltuisi myös monelle ruoka-rajoitteiselle j aniillekin, jotka voivat syödä kaikkea.
Säästää aikaa, vaivaa, stressiä ja loppujen lopuksi rahaa. Pääset levänneenä itsekin nauttimaan juhlista !
tämä gluteeniton, maidoton ja kasvis on yksi ja sama henkilö.
On ollut aiemminkin haastavaa löytää hyvää reseptiä, jossa nämä kaikki olisi huomioitu.
Salaatin onnistuin sitten tekemään :o)
Tuo ruokaisa ei tarkoita sitä, että pitäisi olla varsinaisesti ruoka "ruokaa", vaan että tarjottavat olisivat muuta kuin kakkua ja pullaa.
Pidän itsetehtyä arvossa, siksi ei pitopalvelua.
Ap
mutta näillä spekseillä tekisin piirasta ja salaaattia.
Ehkä sieni-, sipuli-, pinaatti-feta tms. ja sitten salaattia. Perussalaatti, johon jokainen voi laittaa sitten lisukkeet. Hienompaa saat tietysti, kun ostat useamman laatuista salaattia ja vähän erikoisempia lisukkeita, esim. artisokkaa ja itsemarinoituja herkkusieniä.
Naposteltaviksi vaikka keksiä ja juustoja.
Lapsille coctailtikkuja - ja hampurilaisbaari (itsetehdyt pihvit).
Tekisin ns. enemmistön mukaan. mua ei ainakaan houkuttele viljaton, maidoton, vähäviilihydraattinen kasvisruoka pelkästään.
Huomioisin kuitenkin erikoisruokavaliot niin, että jokaisella olisi useammanlaatuista syötövää.
Hyvältä emännältä vaikutat, kivoja kemuja.
Onhan niitä vaihtoehtoja: Juustotarjotin, viinirypäleitä, lohileipiä (karpeille on vähähiilarisia leipiä) tai vaikkapa lämpimiä leipiä, marjarahkaa, joku keitto sopisi kaikille, fetasalaatti, uunilohi, lihapyöryköitä, pähkinöitä, mutakakku ja kermavaahtoa...
Juustotarjotin on hyvä ja erittäin helppo Karpeille! Ja niihin on monenlaisia keksejäkin mitä voi tarjota.
ruokavalio on jo melko mahdoton tavalliselle emännälle, varsinkin jos pitää tehdä osittain edellisenä päivänä. Sopiva kasvissalaatti varmaan käy kaikille, mutta jotta saisit kaikki näppärästi ruokittua, niin kokeileppas tehdä jättikattilalliset hernekeittoa ja kasvishernekeittoa, tai etsi muita keittoja. Sulla tuskin on uunissa (vai onko niitä 2?) potentiaalia niin paljon, että saat 25 ihmiselle pöperöt yhtä aikaa pöytään. Keitot saa tehtyä isoissa kattiloissa.
Et saa keliaakolle käyttää yhtään samoja leikkuulautoja ja veitsiä, hänelle ei saa joutua murustakaan viljaa.
Karppaajille löytyy reseptejä karpit-sivustoilta. Niistä useammat sopivat kaikille, ja siellä on myös kasvissyöjiä.
Silti 25 vieraan syöttäminen on kova urakka, kun on noin monta ruokavaliota, ottaisin pitopalvelun avuksi. Hukut keittiöön..
Ihan viisain vaihtoehto on tehdä seisova pöytä. Laitat sinne kahden sortin salaatit, vaikka feta ja pekoni-pähkinä-salaatti, kahta keittoa (kesäkeitto? + maidoton ja jauhoton kasvis?), kahdenlaiset pääruuat (maidoton, gluteeniton kasvis ja paahtopaisti vaikka), keitettyjä vihanneksia tai uunijuureksia, lihapullia, perunaa ja kastiketta (niille jotka ei karppaa) ja sopivat jälkiruuat. Merkkaat lapuilla, mikä mitäkin sisältää. Jokainen sitten ottaa itse.
terv. nro 12
ainemäärät noin viidellä. Lisäksi paria eri liharuokaa, salaattia, perunaa, ja varmaan löydät lisää, kun menet sivustolla käymään
kreikkalaistyyppinen kasvispata kirjasta "Kevyttä hyvää" (Ingmari Roug)
neljä annosta
1 iso sipuli
1 keskikokoinen kesäkurpitsa
2 murskattua valkosipulinkynttä
oliiviöljyä
400 g tomaattimurskaa
200 g soseutettuja tomaatteja
chili- tai tacokastiketta maun mukaan
1 rkl timjamia
4 dl keitettyjä valkoisia papuja
suolaa, pippuria
200 g fetaa
Kuori sipuli ja leikkaa renkaiksi. Viipaloi kesäkurpitsa. Kuullota sipulia ja valkosipulia öljyssä. Lisää tomaattimurska ja soseutetut tomaatit, kesäkurpitsa ja chili/tacokastike. Keitä kannen alla 20 min.
Lisää pavut ja mausta ruoka. Kaada seos voideltuun uunivuokaan. Sirottele pinnalle murennettu feta. Kuorruta 250-asteisessa uunissa noin 5-8 min eli kunnes feta on saanut hiukan väriä.
Karppaus-infon reseptit on sulle oikea osoite
lähtisin etsimään reseptejä, siellä on oikeasti hyviä ja erittäin herkullisia ruokia, joita ei karppaajatkin syövät mielellään.
Three-bean salad
1 1-pound can cut green beans
1 1-pound can cut wax beans
1 15-ounce can dark red kidney beans
1/2 cup chopped green pepper
1/2 cup sugar
2/3 cup vinegar
1/3 cup salad oil
1 teaspoon salt
1/4 teaspoon pepper
Drain green beans, wax beans and kidney beans. Combine; add green pepper. Combine sugar, vinegar and salad oil; pour over vegetables. Add salt and pepper; toss. Chill overnight. Before serving, toss to coat beans; drain. Makes 6 to 8 servings.
1 prk maitorahkaa
1 pss (150g)
juustoraastetta
2
kananmunaa
4 rkl
vehnäleseitä
3 rkl
ruisjauhoja
1 tl
leivinjauhetta
Sekoita kaikki ainekset keskenään ja lusikoi taikina ohueksi levyksi leivinpaperin päälle pellille.
Paista 200 asteessa ensin 10 min,sen jälkeen haluamasi täytteet päälle ja takaisin uuniin 15 minuutiksi.
juuston voi hyvin jättää pois maidottomalle,tekee vain oikein hyvän ja mehevän täytteen
eikä kukaan tiedä että on viljatonta
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/8412/Kinkkupiirakka/
eli korvaa vehnäjauhot:
2 dl tattarijauhoa
2 dl (karkeaa, keltainen) maissijauhoa
ja täytteitä voit vaihdella.
kaveriksi salaatit ja vältä glukoosisiirappia, joka on vehnää, esim salaatinkastikkeissa
muita viljattomia
maissinaksut ja dipit
tai nachot pellillä: pohjalle lastut, sekoita purkki philadelphiaa ja salsaa, tee haluamai täyte esim jauheliha + mausteet. nachoille laita täyte, tuorejuustosalsa, jalopenot ja juustoraaste
sipsejä ja popcorneja, katot että ei ole vehnää
mitäs vielä :) ?
Se on maidoton, vähähiilarinen, kasvis, jne. Sopii maustetahnaksi leiville tai mille vaan ja sitä voi maustaa oman maun mukaan. Tai miten olisi salaattibuffet, eli jokainen voisi koota salaatin omien mieltymystensä mukaan? Täytteeksi erilaisia kasviksia, ehkä kanaa, juustoja, muutamia erilaisia salaattikastikkeita.
Eli texmex-tortilloja ja jokainen sai kasata mieleisensä eri täytevaihtoehdoista. Meilläkin oli melkein puolet vieraista karppaajia, osa erittäin tarkkoja, osa vähemmän tarkkoja. Jotkun heistäkin silti otti tortillan kuorineen, osa kasasi lautaselle salaattityyppisesti annoksen.
Se karppipitsa on muuten hyvää. Kaveri teki sitä ja yllätyin miten hyvää se oli. Pohja vain ei ole kovinkaan "ryhdikäs", eli sitä ei voi syödä sillain käsin niinkuin jotain grandiosatyyppistä.
siis pitäisi pystyä VALMISTAMAAN edellisenä päivänä ...
ap