Osallistuuko teillä miehet esim uudenvuodenaaton ruokamiettimisiin?
Tai ylipäätään ruokien miettimiseen saati tekemiseen?
Meillä ei, kaikki käy ja jotakin vaan ja aina, AINA se olen minä joka vastuussa kaikesta syömiseen liittyvästä ja varsinkin jos haluais jotakin hieman "ihmeellisempää" taikoa tai romanttista iltaa tms.
Olen vaan täysin kyrpiintynyt tähän://
Kommentit (11)
On innokas kokki ja tykkää kokeilla ja suunnitella. Mietitään aina yhdessä kaikki safkat ja kokataankin paljon yhdessä. Ei puhettakaan että yksin suunnittelisin juhlaruokia!
nakkia ja kaupan perunasalaattia. (Nakit ilmeisesti sais tehdä itse, salaattia ei...)
Mua ei sillain haittaa, koska pidän ruoanlaitosta. Ja jos mua ei satu huvittaan nii nsit syödään jotain simppeliä perusjuttua, koska miehelle tosiaan käy kaikki (tai jos ei käy, olkoon sit syömäti kun ei kerta itse laita).
Nyt ollaan menossa laavulle uutena vuotena, joten ruoka on sitten sinne sopivaksi mietitty.
Toki hän auttaa tekemisessä jos pyydän jne mutta sepä ei ollutkaan pointtini.
miehelle yks hailee ja ihan sama, eikä edes jaksa huvittaa enää hänen toteamuksensa siitä kuin hältä vaan puuttuu kiinnostus ruoanlaittoon ja se osa+romantiikkaosa puuttuu aivoista kokonaan.
ap
viikonloppuisin, toki saan sanoa mielipiteeni. Mun vastuulla on sitten arkiruokailu eli teen yksinkertaista peruskotiruokaa. MIehelle tuo ruuanlaitto on harrastus, toki välillä kokkaamme yhdessäkin.
ravintolassa (tai ainakin nyt viimeiset 17 vuotta), joten se ei tuota vaivaa. Mutta juhliin pyydän osviittaa, koska mun mies joutuu tekee kalat ja lihat. Mutta ariruuan hoidan minä ja sitähän se elämä aina eniten on...
Arki ja juhla. Tietysti autan yleensä, mutta päävastuu on miehellä. Mutta toisaalta hän ei ole kovinkaan kiinnostunut esim. siivoamisesta, joten hommaa riittää kyllä minullekin. :)
Toki imuroi 2x vkossa pyynnöstäni ja tyhjentää/täyttää astianpesukonetta, laittaa pyykkejä jne mutta ei voi sanoa että siivouskaan kuuluisi hänen repertuaariinsa saati hommiin joita tekisi sen kummemmin ilman sanomistani.
ap
Se ei myöskään vaivaa minua ollenkaan, tykkään ruokien miettimisestä, ruokaostoksista ja kokkaamisesta.
Siivoamisen suhteen olen välillä ihan elin otsassa, mutta ruokakuviot ovat ihan hyvin näin.
Sanoo että ihan sama mitä syödään. Itse inhoan ruuanlaittoa mutta pakko lasten takia. Kaupassa käy jos annan listan mutta tykkään itse käydä ja nautin kauppareissuista. Jos olen poissa mies laittaa ranskalaisia ja nakkeja. Jep.
Kyllä meillä osallistuu miettimisiin ja tekoon ihan siinä missä minäkin. Näin juhlapäivinä hän melkein tekee enemmän kuin minä.