Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä ihme mun vauvalla on hätänä?!

Vierailija
08.11.2011 |

Vauva, 4kk, on koko ikänsä vaatinut jatkuvaa liikettä. Ihan aluks ei suostunut nukahtamaan kuin liikkuviin vaunuihin. Aina ollaan eka yritetty nukuttaa sänkyyn tai paikallaan oleviin vaunuihin. Ei vaan nukahda. Aluks kuitenki kun oli nukahtanu, niin nukku vaikka vaunut pysähty.



Päivisinki täytyy lähes koko aika kävellä kämppää ympäri, kun ei suostu oleen paikallaa. Ostettiin semmonen hitsin tärinäsitterikin, mut ei sekään kelpaa kun täytyy sen maiseman vaihtua. En keksi muutakaan syytä.



Vauva on nukkunut nyt noin kuukauden tosi hyviä yöunia n6-9 tuntia kerrallaan. Ainoo vaan se nukahtaminen on tuskaa. Joka ilta on 2-3 tunnin karjuminen, missään ei oo hyvä, ainoo missä hetken on hiljaa, on semmonen lentokoneasento. Vauva on siis masullaan mun käsien varassa. Sit kun vihdoin nukahtaa vaunuihin, kun niitä on tunti jyrätty kynnyksen yli, niin tarttee nukahtamisen jälkeenki n puol tuntia jyrätä tai herää.



Päivisin tosiaan ollaan kolme kertaa vaunulenkillä 1-3tuntia kerrallaan että sais nukuttua.



Anteeks sekava viesti, oon vaan niin puhki tähän jatkuvaan liikkeeseen. Varsinki nyt, kun mies hajotti selkänsä niin ettei pysty juur ees käveleen. Siitä ei siis oo apua.



Ainiin ja kantoliinaa ja kahta erilaista reppua on kokeiltu, mut ne vetää mun niskan vaan entistä enemmän jumiin joten niistäkään ei oo apua.



Miksei vauva voi hetkeekä olla missään tyytyväinen ilman hyssäystä?? HELP!

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisko vaikka sun vanhemmat auttaa?



Toinen mikä tulee mieleen niin joskus ADHD- lapset on just tommosia jo vauvoina.



Oli miten oli, niin huolehdi ettet väsy liikaa ja lopulta pimahda vauvan vaativuuteen. Koska tosi vaativa tuo teidän vauva on.

Vierailija
2/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja molemmilla ollut tuo iltahuuto, ja esikoista kärräsin pihalla usein pari-tuntia uneen. Nykyään 2 ja 4-vuotiaana nukahtavat normaalisti omaan sänkyyn. Kuulostaa ihan normaalilta, mutta raskaalta kyllä.



Iltahuutoon voi vaikuttaa, kun laittaa lapsen kunnolla,esim. pari tuntia tai tunnin, aikaisemmin nukkumaan. (Auttoi kuopuksella) Ja tiukka päivärytmi nukahtamiseen. Jos olet kovin väsynyt, nämä saattaa tuntua vaikealta toteuttaa. Monesti ratkaisut saattaa olla yllättävänkin pieniä tai helppoja. Enempää en osaa auttaa. Jaksamista sulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös sanonut että sillä on nälkä!

Vierailija
4/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sori itsestäänselvät kysymykset,mutta olettehan kokeilleet näitä? joillakin lapsilla jää ilma kiertämään vatsaan vaikka kuinka röyhtäyttäisi, ja vähän siihen viittaa tuo, että vain tietyssä asennossa on hyvä olla. Meillä kuopus oli tuollainen, että itkeskeli pitkään illalla ennen kuin nukahti.



Ei tuohon auta kuin aika. Pian sen kuitenkin pitäisi helpottaa, vaikka nyt tuntuisi että se jatkuu ikuisuuden. Ei meilläkään mitkään kantoreput ym. auttaneet. Ainoa mikä auttoi oli just disflatyl ja myöhemmin sitten panadol, kun lapsi alkoi tehdä hampaita.

Vierailija
5/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voi vain sanoa että kyllä se ajan kanssa ohi menee.



Minä keksein hyvän jutun joka meillä toimi.



Laitoin vauvan sitteriin liesituulettimen viereen lattialle. Laitoin liesituulettimeen huriseen täysillä ja sammutin valot. Kiikutin sitterissä niin kauan että nukahti. Näin meillä tehtiin monen monta kuukautta ;D Joka kerta. Mutta eipä mennyt kauaa kuin nukahti.



Kannattaa ainakin kokeilla.

Vierailija
6/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että vauva on todella tottunut liikkeeseen.



Nyt vois olla tosiaan apua sellaisesta joka kestää sen huutamisen, jos itse ette jaksa. Luulen että aika nopeasti oppii siihen, että paikalleenkin voi nukahtaa, ihan sinne sänkyyn.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ja tuo 4-5 kuukautta on meidän lapsilla ollut juuri se raskain aika. Jatkuvaa kantamista jne. Varsinkin esikoisella. Toinen lapsi viihtyi paremmin, kun isosisko toi liikettä taloon. Oletteko paljon kahdestaan kotona? Ehkä vauvalla on tylsää. Meillä lapset viihtyi aina, esim. kun oli vieraita...

Vierailija
8/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisiko olla jotain vaivaa? Maitoallergiaa? Toisaalta, jos kerta nukkuu noin pitkiä yöunia (3-9 h) niin ehkä ei sittenkään. Ainakin meidän allergikoilla on nukahtamisen lisäksi itse nukkuminen ollut hankalaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä että tavallaan noi iltahuudot kuuluu kyllä asiaan. Meillä kuopuksen iltahuuto oli kuitenkin selvästi kipuitkua. Esikoisen iltahuutoihin auttoi se, että laitoimme hänet hoitopöydälle katsomaan kuvia ja mobilea, ja annoimme hetken olla rauhassa siinä ottamatta kontaktia. Usein nukahti siihen tuttia lutkuttaen rätti tiukasti kätösessä (meillä siis niin turvallinen hoitopöytä ettei siitä voinut tippua). Jos iltahuuto on henkistä, niin silloin siihen pitäisi auttaa lapsen huomion kiinnittäminen muualle niin että hän saa itkun poikki. Siihen voi kokeilla vaikka telkkaria, lapsen hyppyyttämistä ja loruttelua, värikkään huivun heiluttelua lapsen yläpuolella jne.

Vierailija
10/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi lapsistani nukkui päivisin 3x 45 minuuttia ja en yrittänyt jyrryttää uneen enää sen jälkeen. Iltahuutoon auttoi selkeä ohjelma joka ilta. leikkiä, tanssia, naurua, velliä ja paljon, kylpy joka ilta, rauhoittuminen ja sitten peittokapalo, sisävaunuihin nukkumaan ja jyrnytys uneen. Ja sitten ei enää herättykään, vaunut olivat sängyn vieressä ja viikon verran kiikutin ja kiikutin ja sitten yöunet olivat yli 10h.

Iltahuuto on yliväsymystä. Lapsi ei halua mennä nukkumaan koska jotain voi jäädä näkemättä maailmasta. Siihen auttoi myös se, että nukutin vauvan keskelle iltahälinää, olkkarin lattialle taputtelemalla kymmeneksi minuutiksi. Sitä oli sitten hyvä jatkaa iltatoimia pikku nokosten jälkeen. Äläkä missään tapauksessa laita ikinä kuomua ylös, kaikki lapset ovat tyytyväisiä kun näkevät vaunuista edes ohikulkevat puiden latvat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että näet määrät? Onko lapsella mahdollisesti kauhea nälkä? Jos ei saa rinnasta mitään? Koitappa antaa pullollinen korvike ja katso tilannetta, jos imetät - muuttuuko? Jos ei maitoasia, niin



veisin ensi tilassa huomenna yksityiselle poissulkemaan allergiaa ja muuta. Ei varmaankaan normaalia. Meillä meni nukahtaminen ja nukkuminen hulinaksi kun löytyi allergia.

Vierailija
12/12 |
08.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta, entä, jos lapsesi onkin liian virkeä nukahtamaan, kun nukkuu noin valtavasti päivällä. Anna nukkua kolmet päiväunet, aamu- ja iltapäivällä niin paljon, kuin tarvitsee, mutta herätä iltaunilta puolituntia, 45-minuuttia jälkeen. Ja yöunille vasta pari tuntia iltaunien jälkeen. Muista riittävä energian saanti päivän aikana, painottaen iltaan. Äläkä kanna lasta, siedä huutoa hieman. Ota vauva illalla olohuoneeseen leikkimään lattialle, häntä kiinnostavilla leluilla ja anna telkkarin olla auki, tulee ääntä ja liikettä.