Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siivouspäivänne rutiinit?

Vierailija
04.11.2011 |

Miten teillä etenee siivouspäivä? Koitan tässä laiskimusparka hakea inspiraation jotta saan ahterini ylös tuolista :D

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

astiat koneeseen ja pöydät puhtaaksi. Kone päälle ja pyykit myös koneeseen. Pölyjen pyyhintä ja imurointi, wc:n pesu ja lattioiden pyyhintä. Siinä se.

Vierailija
2/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran viikossa isompi siivous, joka sisältää



imurointi

mattojen tamppaus

lattioiden pesu nihkeällä

vessan pesu



Pölytykset ja pyyhinnät on sitten viikolla joka päivä, tiskit ja niin edelleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pesukoneet päälle, siirryn eteiseen siivoan sen ja etenen huone huoneelta, välillä pyykit narulle ja seuraava pyörimään on muuten samalla hyvä mittari siihen paljonko aikaa käyttää perhuone

Vierailija
4/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

homma, kivaa saada vertaistukea että meitä arjen sankareita rehkii muitakin.. Välillä kun tuntuu että on näiden perus juttujensa kanssa niin yksin ;)Jaahas ja urakka jatkuu.. Tsemppii muillekin!

Vierailija
5/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahd. pyykit viikataan ja laitetaan kaappeihin

Imurointi

Lattioiden luuttuaminen

Pölyjen pyyhintä

Peilien ja ikkunoiden sisäpintojen pesu

Keittiöpintojen puhdistus

Kylpyhuoneen pesu



... näin meillä.

Vierailija
6/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

laitetaan maksusetelit pöydälle ja yritetään olla poissa kotoa kun siivooja tulee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä järjestän ensin huoneet lasten kanssa "siivouskuntoon" sillä aikaa kun mies lataa esim. pesukoneet. Sitten lapset keräävät matot kodinhoitohuoneeseen, josta mies ne kantaa pihalle ja tamppaa. Matot jätetään tuulettumaan. Tällä välin minä pesen peilit, tv-ruudut, lasipinnat...Minä pesen vessat sillä aikaa kun mies imuroi. Kun mies moppaa lattiat, minä pyyhin pölyt. Sitten yhdessä lasten kanssa laitetaan matot takaisin lattiaan. Sitten tilataan pizzat, sytytetään kynttilöitä ja vietetään mukava perheilta :)

Vierailija
8/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiskit koneeseen. Sänkyjen petaus.



Ja sitten tulee siivooja joka hoitaa loput :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten petivaatteet koneeseen

matot ulos

kahvitauko ja tanssia tyttären kanssa

imurointi

ruokailu ja päiväunet

lisää Abbaa tai 80-l diskohittejä + laulua LUJAA

pölyjen ja lattioiden pyyhintä

matot paikalleen

kukat pöytään

kahvia ja pullaa

hyvä leffa koneseen ja viiniä lasiin

Vierailija
10/10 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pue kivat vaatteet, meikkaa, laita tukka, pistä musiikki soimaan jossa hyvä tempo ja laita kengät jalkaan!



Aloita asentamalla kännykän kello soittamaan 5 minuutin päästä ja huomaa asentaa torkut 5 minuutin välein soittamaan.



ALOITA NÄIN: Ensin isot pinnat. Lattia, pöydät tyhjäksi. Älä jää nypertämään vaan raivaa pikasesti. Kun kello soi; vaihda toiseen huoneeseen. Kun kello soi, vaihda toiseen huoneeseen, jne jne.



Kengät on jalassa että voit keskeyttämättä kipaista viemässä roskat tai mattoja tuulettumaan yms.



Älä siis nyperrä pikkuhommaa ennenkö on siivoamiset tehty, ei valokuvien järjestelyä tai laskujen selvittelyä vaan raakaa siivoamista!



Välillä voit pitää kahvitaukoa mutta pidä huoli että sekin on kellotettua vaikka max. 1 torkutus ja jatka siivousta. Huomaa välillä pysähtyä ihastelemaan tulosta mutta varo ettei hyvä fiilis katoa!



Yksi hyvä kikka päästä siivousfiilikseen on hyvät aineet ja välineet joita on mukava käyttää.

Osta uusia välineitä huonojen tilalle ja kauppareissulla pysähdy siivousosastolle katsomaan sinulle uusia tuotteita.



Itselleni esim. pesuaineiden tuoksut on iso osa siivousintoa; uusin löytöni on vaniljan tuoksuinen yleispesuaine jota suihkutetaan mihin vaan ja meidän vessa tuoksui ihanasti vaniljalle 3 päivää pesun jälkeen. Ei liian vahva tai ällö.

Apilan tuoksuinen lattianpesuaine myös toimii. ;)



Oma siivous on tänään alkanut imuroimalla, vaatekone ja tiskikone laulaa. Pöydät on tyhjillään. Aika hyvä jo.

Jatkan kun lapset nukkuu päiväunia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kuusi